Turizmde hedef geçen yılın rakamları

Turizmde hedef geçen yılın rakamları.11406
  • Giriş : 10.07.2009 / 17:05:00

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm sektöründe Türkiye'nin geçen yıl yüzde 12 civarında bir artış sergilediğini belirterek, bu yıl geçen yılın seviyelerini tutturmaya çalıştıklarını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Günay, 50. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri kapsamında geldiği Konya'nın Akşehir ilçesinde Kaymakam Kenan Çiftçi'yi makamında ziyaret etti.

Kaymakamlık girişinde Günay'ı Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem karşıladı.

Günay, Konya'nın çok önemli bir Anadolu kenti olduğunu, son yıllarda önemli gelişmelere imza attığını belirterek, ''Konya, sanayisi ve şehirleşmesiyle Türkiye'ye gerçekten büyük katkılar sağlıyor. Aynı zamanda kültür turizmi açısından büyük bir ivme yakalamış olan bir şehir'' dedi.

Akşehir'in Nasreddin Hoca gibi Türkiye coğrafyasını aşmış bir isme mekan olan özel bir yer olduğunu ifade eden Günay, insanının güler yüzlü, yardımsever ve esprili olduğunu söyledi.

-ILISU BARAJI-

Bir gazetecinin ''Ilısu Barajı'ndan yabancı yatırımcıların desteğini çekmesiyle ilgili neler söyleyeceksiniz'' sorusunu, Günay, şöyle cevapladı:

''Uzun süreden beri devam edegelen bir proje. Burada tarihi eserler yok edilmek istenmiyor. Büyük ölçüde bir kısmı yerinde, bir kısmı da taşınarak korunmak isteniyor. Ama tabi uzun süren bir proje. Biz de kültür varlıklarını güçlendirme konusunda projeye dahiliz. Çalışmalarımızı yapıyoruz. Ilısu Barajı yapılacaksa bunu kendi imkanlarıyla devlet de yerine getirebilir. Fakat bu sürecin tartışmasının da devam edeceği görülüyor.''

Ziyarette Kaymakam Çiftçi, Bakan Günay ve eşine Halk Eğitim kursiyerlerinin yaptığı kravat ve şalı hediye etti.

Günay daha sonra, Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu'nu makamında ziyaret etti.

-TURİZM SEKTÖRÜ-

Ziyarette, Türkiye'nin turizmde son yıllarda önemli bir dünya ülkesi haline geldiğini anlatan Günay, şöyle devam etti:

''2008'de dünyada 7. olduk. Bu yıl dünyada bir kriz var. Bu krizde dünya çapında yüzde 8 bir daralma var. Biz yüzde birlerle geçiştirmeye çalışıyoruz. Geçen yıl yüzde 12 civarında bir artış sergilemiştik. Bu yıl geçen yılın seviyelerini tutturmaya çalışıyoruz. Büyük bir kaza olmazsa da tutturacağımızı umut ediyoruz. Mümkün olduğu kadar deniz kıyısına yığılmış olan turizm ilgisini Anadolu içlerine taşıyabilmek istiyoruz, bu açıdan da kültür turizmi, arkeoloji, termal kaynakları bizim için yeni açılım potansiyelleri yaratıyor. Akşehir bu kültür turizminin önemli duraklarından birisi. Hem Kurtuluş Savaşı tarihimizle iç içe bir mekan. Bütün o geleneksel resimlerde Akşehir İstasyonu levhasını görürsünüz. Ayrıca Nasreddin Hoca gibi ünü Türkiye'yi aşmış bulunan bir büyük ismin vatanı olan bir ilçemiz.''

Bakan Günay, ziyaretinin ardından, Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ni gezdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*