'Turizmde hedefler sapabilir'

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 2006 yılı için belirlenen 26 milyon turist hedefine ulaşılamayabilineceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) tarafından düzenlenen II. Belek Turizm Panel'inden konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Koç, 150 milyon turist potansiyeline sahip Hindistan'dan pay alabilmek için küçük bir ülkedeki turizm müşavirliğini bu ülkeye kaydıracaklarını açıkladı. Koç, çevre koruma anlayışının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı: "Başlangıçta çevre koruma anlayışı biraz sert olmuştu, ama çok faydalı olmuştu. Yoksa elimizde hiç bir şey kalmazdı. Bu anlayışı çevrenini korunmasında artık bize yardım etmiyor. Bunun değişmesi gerekir." dedi.

Tahsis meselelerine de değinen Bakan Koç, Özal'ın 'Gel şurayı sana verdim' modelinin artık değişmesi gerektiğini savundu. Bakan konuyla ilgili şunları söyledi: "Özal'ın zaman zaman tenkit ettiğimiz ama bu gün ona mecbur olduğumuz bir tahsis modeli vardı. Bunun su istimalleri bile oldu. O gün o metot gerekliydi. Bu gün o metottan sapma yok ama, tahsisi yaparken birden fazla kişi ortaya çıkınca objektif olabilmek için katılım payını ortaya çıkardık. Tahsisin manası aslında hiç para almamak ama altyapı için bunu yapıyoruz."

Turizmi alternatif unsurlarıyla planlamaya devam edeceğini belirten Koç, Turizm Master Planı'nın da Ekim 2006 da biteceği müjdesini verdi. Türkiye'nin termal kaynaklarına dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı, "Dünyada 7. Avrupa'da da ilk sırada yer aldığımız termal kaynakları harekete geçireceğiz. Bu kaynakların turizme katkısı yüzde 1'in de altında. Altımızda soba yanıyor. Ama biz komşularımızın gazıyla ısınmaya çalışıyoruz. Termal kaynakları Afyon ve Kütahya'dan başlamak suretiyle değerlendireceğiz. Termal kaynaklar hem mass hem de alternatif turizm çeşitleri için önemli. " diye konuştu.

Tarihi ve kültürel zenginliklere de ağırlık verdiklerini anlatan Bakan Koç, Türkiye'de henüz açılmamış 2 bin 600 höyüğün bulunduğunu kaydetti. Koç, "Şimdiye kadar açılan höyük sayısı 110. yeterli arkeoloji profesörümüz olmadığı için bunları açamadık. Tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması için geçen yıl 8,5 milyon YTL kaynak aktarıldı." bilgisini verdi.

Türkiye'nin bundan sonra farklı bir tanıtım stratejisi izleyeceğini bildiren Bakan Koç, konuyla ilgili şunları söyledi: "Kuş Gribi, Karikatür Krizi'nin ötesinde Avrupa halkında beliren bir zihniyeti tespit ettim. Bu zihniyeti ortadan kaldırmak için turizm tanıtımlarını Türkiye tanıtımları konseptine aktaracağız. Bunun için dünyada söz sahibi aydınlarımızı her gün Avrupa'nın bir kentine göndereceğiz."

Panelde konuşan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ise, sektörde rekabet avantajının yakalanmasının önemini vurguladı. Rekabet avantajının yakalanmasının destinasyon kalitesinin arttırılmasından geçtiğini belirten Yüksel, "Rekabet avantajını elde etmek için yeni teknik ve taktikler geliştirmeliyiz. Artık sezon başladı. Bundan sonra koşmalıyız. Dün akşam itibariyle Antalya aylık rakamda artışa geçti. Türk turizminde dinamik ve esnek bir yol haritasının en kısa sürede mutlaka hayata geçirilmesi lazım. Kükresel terör kadar turizmi tehdit eden altyapı sorununu mutlaka çözmemiz lazım." diye konuştu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious