Turizmde KDV inebilir cepte zor

Turizmde KDV inebilir cepte zor.47546
  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Unakıtan, merakla beklenen temel gıda maddelerindeki KDV indirimi üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Unakıtan ancak bir yandan da mali disiplini düşünmek zorunda olduklarını vurguladı. İlgili bakanların sık sık KDV indirimi demeçleri vermeleri konusunda ise, “Onlar sektörlere göre bakıp söylüyorlar ama bu iş Bakanlar Kurulu’nun işi” dedi. Maliye Bakanı, şimdilik turizm ve bazı gıda maddelerindeki KDV indirim taleplerine yeşil ışık yakarken, buna karşılık cep telefonu gibi alanlardaki indirimlere ise pek sıcak yaklaşmadı.

Maliye Bakanı, kamuoyunun gündeminde olan KDV indirimi tartışmalarına dair Referans’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Avrupa Birliği’nde (AB) bazı KDV oranlarının daha düşük olduğunu ifade eden Unakıtan, "AB’de şu kadarsa ben mecbur muyum vatandaşımıza daha fazla vergi yüklemeye, fevkalade yanlış. Mesela, çocuk maması. Mamadan istifade edemeyen fakir fukara nişasta katıp yalancı mamayla çocuğunu besliyor, Avrupalı çocuğunu güzel beslerken ben yalancı mamayla besletmek zorunda mıyım? Aynı şeyi bizim de sağlamamız lazım. Bunlar üzerinde de çalışıyoruz. Ciddi bir çalışma yapıyoruz. Ama şu anda devam ediyor" diye konuştu.

Maliye Bakanlığı’nda çalışmalar devam ediyor

Maliye Bakanlığı’nda KDV indirimi de dahil her türlü çalışmanın yapıldığını belirten Unakıtan, Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü’nün potansiyel vergi kabiliyeti üzerinde durduğunu, kendilerine gelen müracaatlar da olduğunu söyledi. İcracı bakanların da "sütte, yoğurtta yüzde 8’lik oran 1’e inse iyi olur" dediğini anlatan Unakıtan, "Onların bakışı biraz daha sektörel bazda oluyor, biz de mali yönden bir bakış açısıyla bütünleştirmek istiyoruz. Maliye olarak mali politikalarımız ekonomik büyümeleri önlemeyecek hatta onları destekleyecek mahiyette olsun" diye konuştu. Neticede kendilerinin hükümete "şu olursa maliyeti şu olur" diyeceğini dile getiren Unakıtan, kararın da hükümet tarafından verileceğini ifade etti.

Turizm sektörünün yüzde 18’lik vergiden şikayet ettiğini hatırlatan Unakıtan, Akdeniz havzası ülkelerine bakıldığında yüzde 18’lik vergi oranının olmadığını belirterek, "Rekabette ben kendi girişimcimi niye rekabetten düşüreyim?" diye konuştu. Unakıtan, turizmde rekabette geriye düşme sıkıntısı olduğunu kabul ederek, bunların hepsinin hesaplandığını anlattı. Bu arada bütçe dengelerinin de önemine dikkat çeken Unakıtan, "Biz iki de bir seçim ekonomisi yapmayacağız diye söylüyoruz. O bakımdan da mali disiplinden taviz vermek istemiyoruz. Faiz dışı fazla bizim için pusula niteliğinde, o bakımdan bizim çalışmalarımız biraz daha hassas" dedi. Cep telefonu üzerinden alınan vergiler için ise Unakıtan, şu anda bunun mümkün görünmediğinin altını çizdi.

Ar-Ge teşviği için fabrika fabrika dolaşıyoruz

Türkiye için bazı çok önemli şirketlerin Ar-Ge) merkezlerinin geliştiğini söyleyen Unakıtan, cari açığın da azaltılması için ürün yapısının değiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin daha yüksek katma değerli ürünleri ihraç eder duruma gelmesi gerektiğini vurgulayan Unakıtan, burada da Ar-Ge’nin çok önemli olduğunu, mutlaka teşvik getirilmesi gerektiğini belirtti. Aylardan beri bir ekibin Maliye’de çalıştığını, özel sektöre giderek fabrika fabrika dolaşıldığını anlatan Unakıtan, "Hatta (Maliye bunu nasıl yapıyor) diye şaşırdılar. (Maliyeden geldi) denince inceleme olacak zannediyorlar. (Yok biz şöyle yapacağız böyle yapacağız) denildikten sonra o fabrikanın sahipleri bana teşekküre geldiler. Şimdi bununla ilgili çok ciddi kanun hazırlıyoruz. Son safhalarına geldik. Daha geniş yelpazeden bakıyoruz" diye konuştu.

İstihdam üzerindeki yükü indirmeye çabalıyoruz

İstihdam üzerindeki yüklerin azaltılmasına yönelik çalışmanın da Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu başkanlığında müsteşarlar seviyesinde yürütüldüğünü ifade eden Unakıtan, sadece vergi yükünün azaltılması değil istihdamın nasıl daha esnek hale getirilebileceği üzerinde de durulduğunu kaydetti. Dünya Bankası’nın da bu konuda bir çalışma yaptığını ve raporunu verdiğini ifade eden Unakıtan, çalışmanın yakında bitirileceğini ve ilgili bakanların bir araya gelerek son şeklin verileceğini daha sonra da hükümete sunulacağını bildirdi.

Gelir vergisi reformuyla ilgili de çalışmaların devam ettiğini anlatan Unakıtan, burada yeni indirim olmayacağını çünkü indirim için reformun beklenmeden daha önce başka bir kanunla yapıldığını söyledi. 50 yıldır yürürlükte olan yasanın her tarafının yamalı hale geldiğini dile getiren Unakıtan, dünyadaki teknolojik gelişmeler de dikkate alınarak bazı müesseselerin yapılması gerektiğini söyledi. Vergi Konseyi’nin bu nedenle zaman istediğini ifade eden Unakıtan, "Biz onların istediği süreyi veriyoruz" diye konuştu.

Artık makro hedeflerin tutturulması önemli

IMF’yle bir stand-by anlaşması yürütüldüğünü dile getiren Kemal Unakıtan, ama artık eskisi gibi ince ince "şu olur bu olur" gibi değil makro hedeflerin tutturulmasının önem kazandığını söyledi. Unakıtan, "Türkiye faiz dışı fazla hedefini tutturuyor mu? Giderleri ben nasılsa tutturdum diye değil de, disiplin içinde yürütüyorsa ve sağlıklı bir şekilde vergi gelirlerinden karşılıyorsa, vergi gelirlerini de kaliteli bir hale getirmişse bir kereye mahsus değil de süreklik arz eden durumlar varsa. Biz çalışıyoruz zaten

IMF olsa da olmasa da yapacağız. Ama biz bu istekte yaptığımız için otomatikman anlaşmanın şartlarını da yerine getiriyoruz. Bunlar Türkiye’nin menfaati için olması gerekenler. Hükümet de burada kararlılığını gösteriyor" dedi.

Sütten ağzımız yandı Tekel giderek değer kazanıyor

Tekel’in satışı ile ilgili toplantılar yapıldığını anlatan Maliye Bakanı Unakıtan, "Sütten ağzımız yandı, yoğurdu üfleyerek yiyoruz. Tekel giderek daha iyi duruma geliyor. Türkiye’deki ekonomik durumun yabancıların cezbetmesinden dolayı biraz daha fazla talepler başladı, yerli gruplardan da talepler başladı" diye konuştu. seçim sonrasına kalıp kalmadığına ilişkin olarak ise Unakıtan, "Özelleştirmede de vergide de seçimi bir takvim olarak almıyorum. Çünkü bu devamlılık arz eden bir husus. Hele özelleştirmenin biran önce bitmesi lazım" değerlendirmesini yaptı. Unakıtan, Tekel konusunda henüz bir karar verilmediğini çalışmaların sürdüğünü belirtirken, Tekel ihalesinin yine bütün olarak çıkacağını belirtti.

Uygulamadaki yanlışların önüne geçmemiz lazım

Geçen hafta vergi uzmanı Vecdi Seviğ’in gündeme getirdiği yerli yatırımcıların yüzde 10’luk stopajdan kaçınmak için yabancı kiraladığına dair haber için, "Onunla ilgili toplantı yapacağım, Gelir İdaresi Başkanlığı ile ayrıntılı görüşeceğim, konunun üstüne gideceğim" diyen Kemal Unakıtan, yabancılara sıfırlanan stopajın "yabancılar hiç vergilendirilmiyor" şeklinde değerlendirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Unakıtan, "Yerliler için de eskiden çok daha fazlaydı. Mesela yüksek kazançları olan beyanname verdiği zaman yüzde 45’lerdeydi. Onları da yüzde 10’a indirelim dedik. Yabancı kendi ülkesinde vergilendirilecek yerli hiç vergilendirilmeyecek. Bu bakımdan bunu değiştirmeyi düşünmüyoruz. Uygulamada olan yanlışlıkların da önüne geçmemiz lazım. Ona bakacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious