Turizmde krizin etkileri azalıyor

Turizmde krizin etkileri azalıyor.12173
  • Giriş : 17.06.2009 / 14:43:00

Küresel kriz nedeniyle tatilini erteleyen Avrupalı turistlerin tercihi, son dakika rezervasyonlarıyla Antalya olmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıl başından 16 Hazirana kadar Antalya'ya hava yoluyla gelen turist sayısının 2 milyon 605 bin 942'ye ulaştığını söyledi.

Antalya'yı 1-16 Haziranda 650 bin 656 turistin ziyaret ettiğini belirten Acar, Antalya'ya günde ortalama 45 bin turist geldiğini ifade etti.

Yılın ilk 5 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 düşüş gösteren turist sayısının bu ayın başından itibaren artmaya başladığını kaydeden Acar, ''Yılın 5 aylık döneminde yüzde 25 düşüş gösteren turist sayısı haziran ayından itibaren arttı. Turist sayısındaki düşüş yüzde 25'ten yüzde 5'e geriledi. Turizmde toparlanma sürecine girdik. Yıl sonu itibarıyla 2008 yılının rakamlarını yakalayıp geçeceğiz'' dedi.

Yüksek kalite ve konfordaki otelleri, hizmet kalitesi, tarihi ve doğal güzellikleri ve antik kentleriyle Antalya'nın Avrupa'da cazibe bölgesi haline geldiğini belirten Acar, Avrupalıların küresel krizin etkisinden yavaş yavaş çıkmaya başladığını ve erteledikleri tatillerine başladıklarını bildirdi.

Ekonomik krizin etkisinin yavaş yavaş kaybolmasıyla Avrupalı turistlerin artık tatile çıkmayı düşündüğünü belirten Acar, şöyle konuştu:

''İngiltere pazarında büyük artış var. Küresel krizin etkisini etkili hisseden Avrupalılar tatillerini ertelemişti. Ekonomik krizin etkisinin yavaş yavaş kaybolmasıyla Avrupalı turistler artık tatile çıkmayı düşünüyor. Küresel kriz nedeniyle tatillerini erteleyen Avrupalı, son dakika rezervasyonlarıyla turizmde marka olan Antalya'yı tercih etmeye başladı. Bu da bizi mutlu ediyor. Antalya, hizmet kalitesi yüksek bir destinasyon olarak kalitesini daha da artırarak misafirlere hizmet sunmaya devam ediyor.''

İÇ TURİZMDEKİ HAREKETLİLİK

Okulların tatile girmesiyle iç piyasada da hareketlilik yaşandığını ifade eden Acar, çeşitli illerden tatil için Antalya'yı tercih eden vatandaşların İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün telefonlarının adeta kilitlenmesine neden olduğunu söyledi.

Okulların kapanmasıyla iç turizmin canlandığını, turizmcilerin yüzünün güldüğünü belirten Acar, şunları kaydetti:

''İç piyasa adeta uçuyor. Turizmcilerin yüzü de gülüyor. Okulların kapanmasıyla iç turizm canlandı. Adeta patlama noktasına geldi. Önümüzdeki günlerde rezervasyonların artacağı görülüyor. Birçok şehirden bizleri arıyor, tatil yapabilecekleri yerleri soruyorlar. Okulların kapanmasıyla müdürlüğümüzün telefonları kilitlendi. Tatil yapmak isteyen vatandaşlar fiyatları soruyor, bütçelerine uygun nerede tatil yapabileceklerini öğrenmek istiyor. Tanıtım broşürleri istiyorlar. Alanya'yı, Kaş, Kemer ve Antalya'nın tümünü tanıtmaya çalışıyoruz. Hangi bölgelerde ne gibi özellikler var, bunları telefonlarla da anlatmaya çalışıyoruz. Bölgenin antik kentlerini anlatıyoruz.''

İç turizmin bu yıl geçmiş yıllara göre daha hareketli olacağını ifade eden Acar, ''Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın iç turizm kampanyası çok etkili olmaya başladı. İç turizmi canlandırma kampanyası başarıya ulaşıyor. Kampanya ile iç turizmde banka kartlarıyla yapılacak ödemelerde 1-3 ay arasında öteleme imkanı getirildi. Ayrıca THY yüzde 20'ye kadar indirim kolaylığı sağladı. Bu kampanya iç turizmi harekete geçirdi'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*