Turizmde 'Papa dopingi' bekliyoruz

Turizmde 'Papa dopingi' bekliyoruz.5616
  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Turizm hareketlerinin önemli bölümünün inanca ve alışverişe yönelik olduğunu söyleyen TUROB Başkanı Timur Bayındır, Papa'nın Türkiye ziyaretinin turizmde yüzde 20’lik bir artışa neden olacağını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TURİSTİK Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, Papa 16’ncı Benedikt’in, Türkiye ziyaretinin turizm üzerindeki olumlu önümüzdeki dönemden itibaren görüleceğini belirterek, turizmde 20’lik bir artış beklediğini bildirdi.

İYİ TANITIM: Timur Bayındır, Papa’nın, Türkiye ziyaretinin önemini vurgulayarak, ziyaretin herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan tamamlanmasını umduğunu söyledi. Papa’nın, Türkiye ziyaretinin turizm üzerinde pozitif etkileri olacağının kesin olduğunu ifade eden Bayındır, birçok televizyondan dünyanın değişik ülkelerine buradan canlı yayınlar yapıldığını, Avrupa kamuoyunun ziyareti yakından takip ettiğini ve bunun da iyi bir tanıtım olduğunu kaydetti.

EFES VE İZMİR: Bayındır, özellikle Efes ve İzmir bölgesine yönelik bir hareketlilik beklediğini belirterek, şunları söyledi: "İstanbul’a da gayet iyi katkıları olabilir. Çünkü burada Ortodoksların patrikhanesine gidiyor. Bu, ilk defa gerçekleşiyor. Dolayısıyla bu, Ortodokslara büyük bir çağrı olabilir. Gerek Rus, gerekse Yunan Ortodokslara yönelik... Muhakkak turizme etkileri olumlu olacaktır."

BUSH’UN GELİŞİ GİBİ: Papa’nın ziyaretinin, Türk turizmi üzerindeki olumlu etkilerinin önümüzdeki dönemden itibaren görüleceğini kaydeden Timur Bayındır, sözlerini şöyle sürdürdü: "İstanbul’da patriklik bulunduğu için, özellikle Yunanistanlı turistlerin geliş sebepleri arasında patrikhaneyi ziyaret başta geliyor. Bu tür ziyaretlerin çoğu, inanca ve alış verişe yöneliktir. Dini yönden özellikle çok büyük bir hareketlilik bekliyorum. Önümüzdeki dönemde yaklaşık yüzde 20’lik bir artış bekliyorum. İyi bir reklam, iyi bir tanıtım olacak. Papa, bir dini lider ve onun gittiği yerde olumlu tanıtım etkileri olur. Nasıl ki ABD Başkanı Bush geldiğinde iyi bir reklam oldu, Papa’nın gelişi de iyi bir reklam. İstanbul ve Türkiye için bunu iyi değerlendirmemizde fayda var."

ŞEHİR İÇİ TURLAR AKSADI: Bayındır, ziyaret sırasında otellerde herhangi bir rezervasyon iptali yaşanmadığını, ancak alınan güvenlik önlemleri kapsamında bazı yolların trafiğe kapatılmasının şehir içi turlar üzerinde bazı aksamalara yol açtığını dile getirerek, otellere ulaşımda sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious