Turizmde strateji var yatırım yok

Turizmde strateji var yatırım yok  	.17888
  • Giriş : 09.02.2008 / 13:11:00

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 28 Şubat 2007'de devreye sokulan "Türkiye Turizm Stratejisi 2023" Eylem Planına göre, kış turizminin geliştirilmesi hedefleniyor. Ancak, kış turizmi ilan edilen bölgelerin sorunları hala çözüm bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eylem planına göre Turizm Geliştirme Koridorları sınıfında yer alan "Kış Koridoru"na dahil iller arasındaki Erzincan, Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan'da yeterli yatırım sağlanamadığından kış turizmi gelişemiyor. Kars İl Kültür Turizm Şube Müdürü Turgay Kızılörenli yaptığı açıklamada, Kars'ın ünlü kayak merkezi olan Sarıkamış'ta hala konaklama problemi yaşandığını söyledi. Kızılörenli, bölgede turizme yönelik yatırıma ihtiyaç olduğunu vurguladı. Sarıkamış'ta işletme belgesi olan sadece iki otelin hizmet verdiğini belirten Kızılörenli, iki otelin birinde 328, diğerinde 109 yatak kapasitesi olduğunu kaydetti. Kızılörenli, "Bu kapasite yetmiyor. Sarıkamış'a gelen turist yatacak yer bulamadığından merkezde kalamıyor. Oysa turist kayağını yaptıktan sonra, otelinde kalmak istiyor. Bunun yerine Kars'a, yani 54 km yol gitmesi gerekiyor. Bu da turist açısından memnun edici bir şey değil. Günü birlik ya da 2 günlüğüne gelen turist, kapasite olsa 5 gün kalacak" diye konuştu. Turizm stratejileri teşvik etse de yatırımın olmadığına dikkat çeken Kızılörenli, yatırımcılara çağrı yapmaktan başka çarelerinin olmadığını dile getirdi.

-14 YILDA KAYAK MERKEZİ YAPILAMADI-

Erzincan İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Çankaya ise yaptığı açıklamada, Erzincan'daki kış turizminin şu an sadece proje aşamasında olduğunu belirtti. Çankaya, Erzincan'da kış turizmi merkezi olarak şehrin 45 km batısında, 50 yatak kapasiteli Akbulut Kayak Tesisi'nin hizmet verdiğini ancak zaten tek olan tesisin coğrafi açıdan zor bir bölgede olması nedeniyle turistik açıdan çekici olmadığını belirtti. Çankaya, Akbulut Kayak Tesisi dışında kış turizmine yönelik "Ergan Bölgesi" projesinin var olduğunu, ancak bu projenin de 1994 yılından bu yana tamamlanamadığını kaydetti. Çankaya şunları söyledi: "Erzincan'da kış turizmine yönelik 1994'ten bu yana proje halinde olan "Ergan Bölgesi" var. Erzincan'ın 10 km güneyinde, Munzur Dağı yerleşkesinde. Kayak ve konaklama merkezi olarak planlandı. Hala tamamlanmasının bekliyoruz. Ancak bir türlü tamamlanamayınca biz de 2004 yılında valilik, belediye ve özel idare işbirliğiyle "Ergan Birliği" oluşturduk. Amacımız projeye hız kazandırmak için çalışmalar yapmak. Bir an önce projenin tamamlanmasını Erzincan ve ülke kış turizmine katkı sağlaması açısından istiyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious