Turizmdeki canlanma kerestecilere yeni fırsatlar doğuruyor

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin ahşap yer kaplama ihtiyacının yüzde 30'unu karşılayan Isparta'da keresteciler hammaddeyi ucuzlatmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karadeniz ve Marmara limanlarına gelen Sibirya tomruklarının maliyetinin artması üreticileri direkt ithalata yönlendirdi. İlk gemi Antalya limanına geldi.
Keresteciler hammaddeyi ucuzlatmak için Isparta, Antalya ve Muğla bölgesi için direkt ithalat başlattı. Isparta'da faaliyet gösteren Zeybek Kereste Fabrikası, Türkiye'nin ahşap yer kaplama üretiminin yüzde 30'unu karşılayan Isparta'da üreticilerin hammaddeye fazla para verdiklerini belirtti. Dünya üzerinde en kaliteli tomrukların merkezi olarak kabul edilen Sibirya'dan Türkiye'ye getirilen tomrukların Karadeniz ve Marmara limanlarından yurda girdiğini söyleyen Zeybek Kereste Fabrikası sahibi Hüseyin Zeybek, Ispartalı kerestecilerin özellikle Gemlik ve Samsun limanından tomruk aldığını taşımayla birlikte maliyetin arttığını bildirdi. Isparta'ya en yakın olarak Mersin limanına tomruk indirildiğini anlatan Keresteci Zeybek, Antalya'ya uzun yıllar sonra ilk kez tomruk getirerek maliyetleri ucuzlatmaya çalıştıklarını ifade etti.

Turizmde son yıllarda yaşanan canlanmanın inşaat sektörünü ve buna bağlı olarak kereste alanını da hareketlendirdiğini bildiren Zeybek, "Antalya, Muğla ve Isparta'daki kereste ihtiyacındaki artış nedeniyle Sibirya'dan gelen tomruğu ucuza mal etmek için direkt ithalata karar verdik. Bu çevrede bir pazar oluşturmak amacıyla Antalya limanına turist gemileri dışında tomruk getirerek ilk adımı attık." dedi.

Antalya'nın yeni ve gelişmeye açık bir pazar olduğunu dile getiren Zeybek, Isparta'da ise yıllık 100 bin metreküp tomruk işlendiğini kaydetti. Antalya Limanı'na yanaşan gemiyle ilk seferde 4 bin 400 metreküp Sibirya tomruğu getirdiklerini bildiren Zeybek, "Uzun yıllar İskenderun, Mersin ve Karadeniz limanlarından ithal tomruk alıyorduk. Yol masraflarıyla birlikte maliyetler artınca yüksek fiyat nedeniyle satışlarda zorlanıyorduk. Şimdi kendimiz ithalata girerek hem maliyetleri ucuzlattık hem de satışlarımızı artırmak için iyi bir fırsat ortaya koyduk." şeklinde konuştu. Sibirya tomruğunun temiz ve budaksız olması nedeniyle yüksek oranda işlendiğini aktaran Zeybek, ayrıca bu yolla Türkiye'nin ormanlarının korunduğunu da vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious