Turizmi olumsuz etkileme cezası

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Antalya Valiliği'nin turizmi olumsuz yönde etkileyen unsurlarla mücadelesi eylül ayında da devam etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sezon başından bu yana da bu rakam 177'ye ulaştı.

Turizm sektöründe oldukça yaygın olan hanutçulukla mücadele kararı alan Antalya Valiliği, sezon başından bu yana konuyla ilgili denetimlerde bulunuyor. Denetimler, Antalya il merkezi ve doğu batı ekseninde turizm ağırlıklı yerleşim birimlerinde yapılıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü, sanayi ve ticaret odası, esnaf ve sanatkar odalar birliği ile jandarmadan elemanların yer aldığı denetim birimleri, özellikle hanutçuluk olmak üzere turizmi olumsuz yönde etkileyecek eylemlere karşı mücadele veriyor.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel tarafından yapılan yazılı açıklamada, Antalya imajında olumsuz değerlendirmelere neden olabilecek davranışlara asla müsaade edilmeyeceği vurguladı. Açıklamada denetimler sırasında üzerinde durulan konular şöyle sıralandı: "1174 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde her ne amaçla olursa olsun personel çalıştıran işletmelerin kimlik bildiriminde bulunması ve personel görevlerinin süresince yakalarına tanıtım kartı takması gerekir. Her türlü konaklama ve yeme içme tesisleriyle hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin müşterilerine sunulacak mal ve hizmetlerin fiyat tarifelerini görünür yerlere asmaları gerekir. İşletmelerin ruhsatlarında belirlenen mahaller dışında ve bilhassa sözlü ve fiili veya benzeri hareketlerle kesinlikle mal ve hizmet satamayacaklardır."

Bu çerçevede eylül ayında yapılan denetimlerde kabahatler yasasının 37 maddesi gereğince 30 işyerine etiketsi çalışmaktan, 17 kişiye hanutçuluktan, 11 kişiye de çalışma izni olmadan faaliyet göstermekten toplam 58 kişi hakkında işlem yapıldı. Ayrıca 4 yabancı hakkında da idari ve adli soruşturma yapıldığı bildirildi.

Antalya Valiliği'nin daha önce Resmi Gazete'de yayınlattığı karar gereği hanutçulara hem parasal ceza hem de hapis cezası verilebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious