"Turizmi tatilin geç açıklanması vurdu"

  • Giriş : 05.12.2008 / 18:37:00

Club İremtur Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Ulubay, kurban bayramı tatilinin geç açıklanmasından dolayı, pek çok insanın tatil yapmak yerine aile ziyaretlerini tercih ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küresel ekonomik krizin en hareketli sezon olan yazın arkasından gelmesiyle teselli olan turizmciler, kurban bayramından aradığını bulamadı. Turizmciler, ekonomik krize yılsonunda yakalanıldığı için bu yılki ciro hedeflerini tutturmak konusunda büyük sıkıntılar yaşamasa da 2009 yılı için endişeli.

İhlas Haber Ajansı'na özel açıklamalarda bulunan İremtur Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Ulubay, küresel krizin şu anda turizm sektörünü önemli ölçüde etkilediğini ve insanların tatili artık lüks olarak düşünmeye başladığını söyledi. Tatil tüketicilerinin krizden etkilenmemesi için ellerinden gelen kolaylığı sağladıklarını kaydeden Ulubay, "Şu gün dahi düşük fiyat politikası uyguluyoruz. Kazançlar ziyan edilmese de maliyetlerde başa baş satışlar gerçekleştiriyoruz. Bazen oteller zarar dahi ediyor. Otel doluluklarını yüksek tutabilmek için, personel çıkışı yapmamak için mücadele ediyoruz" dedi.

"Evde yaşamak tatilden pahalı"

Krize özel uygulamalar başlattıklarını, bu çerçevede Güneyde geceliği 35-40 dolar'a her şey dahil otellerin olduğunu kaydeden Ulubay, "Evde yaşamak bile şu anda daha pahalı" diye konuştu.

Krizin yaz dönemi atlatıldıktan sonra baş göstermesinin turizmciler için sevindirici olduğunu ifade eden Sadettin Ulubay, "Kriz yaza gelmediği için bu yıl, yılsonu hedeflerimizi tutturduk. Önemli olan önümüzdeki yıl ne olacağı. Gelecek sene turizm politikalarında sıkıntı yaşanacak. Ya fiyatlar inecek ki Türkiye zaten ucuz bir ülkeydi. Artık biz gelirlerden vazgeçtik, giderlerimizi karşılarsak 'ne mutlu' diyeceğiz" şeklinde konuştu.

Cuma gününün tatil olacağının geç açıklanmasının kendilerini olumsuz etkilediğini belirten Ulubay şöyle konuştu: "Geç açıklanmasıydı biz de 4-5 günlük ya da 9 günlük paketlerimizi daha rahat satabilecektik. Çünkü yurtdışına çıkacak olan kişiler, 9 günlük tatil kesinleşseydi belki de Uzak Doğu'yu düşünecekti. Ancak tatilin 9 gün olacağı geç açıklandığı için plan yapamadılar. Bu durumda insanlar ailelerini ziyaret etmeyi tercih etti. Bu da bir hükümet politikası. Belki de insanların tasarruf yapabilmesi için, belki insanların maneviyatı, aile bağları için belki de politika."

Ulubay, kriz dolayısıyla hedeflerini yüzde 35 küçülttüklerini kaydetti. Türkiye'nin köklü bir turizm politikası olmamasının, turizmi olumsuz etkilediğini söyleyen Sadettin Ulubay, "Hükümetlerin kendi politikaları vardır ama turizm partiler üstü bir şey. Turizm, devlet politikasıyla yönetilmesi gereken bir sektör. Turizm ders olarak ilkokul 1. sınıftan itibaren konulmalı. Ülke ekonomisine turizmin katkısı anlatılmalı" dedi.

Yabancı turistlerin yerli turistlerden daha ucuza tatil yaptıklarını söyleyen Ulubay, bunun yabancı turistlerin erken rezervasyon kampanyalarından faydalanmayı bilmelerinden kaynaklandığını söyledi. Türk halkının karakteristik olarak son dakikada rezervasyon yapmayı tercih ettiğini kaydeden İremtur Yönetim Kurulu Başkanı Ulubay, Türk halkının erken rezervasyon bilincinin gelişmediğini ve bu bilinci yerleştirmek için çeşitli kampanyalar düzenlediklerini söyledi.

"KDV geçici süreyle indirilsin"

Ulubay, "Turizm sektöründen elde edilen gelirler tüm sektörlere dağıtılıyor. Biz hiçbir şekilde diğer sektörlerden faydalanamıyoruz. Bizim hükümetten fazla bir beklentimiz yok. Ama tabi ki bu dönemlerde hükümetin yapması gereken bazı şeyler var. Petrol fiyatları bu kadar düştü. Uçak fiyatlarının düşmesi için devlet tarafından bazı sübvanseler gerekiyor. Özel tüketim vergilerinin kısmen indirilmesi gerekiyor. Bazı sektörlerde KDV'nin kaldırılması gerekiyor veya düşük uygulanması gerekiyor ki insanlar yastık altında tuttukları paraları ekonomiye nakit olarak soksun" diye konuştu.

Turizmde şu anda KDV'nin 8'e düştüğünü kendilerininse buna razı olduğunu ifade eden Ulubay yapılması gereken bazı düzenlemeler olduğunu belirterek, "Birçok sektörde ekonominin canlanabilmesi için KDV'nin kısmi indirilmesi lazım. Belki de geçici süreyle indirilmesi lazım. Turizmci olarak biz de bunu bekliyoruz" dedi.

Türkiye'nin turizm gelirinin daha çok yurtdışından gelen ziyaretçilere bağlı olduğunu ifade eden Ulubay, "Tabi iç piyasanın şu an canlanması lazım. Avrupa halkına devlet turizm destek kredisi veriyor. Bu bizim için güzel bir şey. Avrupa'da krizden etkilenmeyen kısım bizi tercih etse bu bize yeter" şeklinde konuştu.

Kriz ortamında piyasaya en büyük katkılarının personel çıkarmamak olduğunu ifade eden Ulubay, "Bugün birçok acente batmış olmasına rağmen ayakta durabilmek için mücadele ediyor. Halk olarak umutlarımızı kaybetmememiz, çabuk pes etmememiz lazım. Zaten biz krizlere alışık bir ülkeyiz. Zekat, fitre, yardım müesseselerinden dolayı Türk halkı bu krizden Avrupalı kadar çok etkilenmeyecek" dedi.

Hükümetlerin yazışmalarla değil ani verilecek hızlı kararlarla bu krize çözüm bulacağını ifade eden Ulubay, "'Bekle gör' değil, 'yaşamadan önlem al' politikasıyla gitmemiz lazım" dedi.

Jolly Tours Acenteler ve Satış Müdürü Murat Kuduzcu da, sezon sonu olması itibariyle turizm sektörünün krizi çok fazla hissetmediğini ifade etti.

9 günlük bayram tatilinin açıklanmasıyla birlikte sektörde bir kıpırdanmanın söz konusu olduğunu ifade eden Kuduzcu, "Fiyat indirmeler ve kampanyalar başladı. Bir takım tedbirler alındı. Önümüzdeki dönem krizin boyutları daha iyi ortaya çıkacak" dedi.

Krizin yılsonunda etkilerini göstermeye başlaması nedeniyle yılsonu ciro hedeflerinin yüzde 90-95 civarında tutturulduğunu kaydeden Kuduzcu, önümüzdeki dönemin ise şu an kestirilemediğini söyledi. Turizmi dört mevsime yaymaya çalıştıklarını belirten Kuduzcu, bunun başarılması halinde krizlerden daha az etkilenileceğini kaydetti.

Türkiye'de iç pazarda seyahat eden kişi sayısının az olduğunu ifade eden Murat Kuduzcu, ilk olarak tatilin bir lüks olmadığı bilincinin yerleşmesi gerektiğini söyledi. Turizm sektörü için pazarlamanın önemine işaret eden Kuduzcu, tatile çıkmak isteyenlere de mutlaka erken rezervasyon döneminden faydalanmalarını tavsiye etti.

9 günlük Kurban Bayramı tatili konusunda geç karar alındığını ifade eden Kuduzcu, turizm sektörünün 38 sektörü doğrudan etkilediğini ve tatil dönemlerinden bu sektörlerini faydalandığını belirtti.

Seyahat acentelerinin kobi olması için Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğini'nin (TURSAB) çalışmalarının netice verdiğini anlatan Kuduzcu, "O konuda bir aşama kaydedildi. Acenteler kobi kapsamında hükümetin verdiği destekten, kredilerden faydalanabiliyor. Onun dışında tanıtım istiyoruz, fuarlarda ciddi standlar istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kriz ortamında piyasanın olumsuz etkilenmemesi için kampanyalarını uzattıklarını kaydeden Kuduzcu, bu konuda olumlu sinyaller aldıklarını belirtti. 2009 yılı için çalışmalarına iki ay erken başladıklarını anlatan Kuduzcu, yüksek karlıktan ziyade bu dönemde insanların morallerini düzeltmek istediklerini vurguladı.

"9 günlük tatilden beklediğimizi bulamadık"

CNN Tours İç Turizm Müdürü Banu Dikmen de yaşanan küresel krizin etkilerini bayramda görmeye başladıklarını belirterek, "9 günlük bayram tatili olmasına rağmen beklediğimiz talebi alamadık. Bu anlamda kriz bizi fazlasıyla etkiledi. İşten çıkarmalar misafirlerimiz üzerinde olumsuz etki yaptı. Dolayısıyla bizde bundan etkilendik" dedi.

Ekonomik krizin en çok yerli turisti vurduğunu ifade eden Dikmen 2008 yaz döneminin güzel geçtiğini belirterek özellikle Türkiye'de erken rezervasyon kampanyaları oturmaya başladığını kaydetti.

Erken rezervasyon sisteminin tatilcilere uygun fiyatlarla tatil yapma imkanı sağladığını ifade eden Banu Dikmen, "2008 yazına baktığımızda güzel bir sezon geçirdik. Şeker bayramı çok güzeldi. Hem yurtiçi hem yurtdışı yoğun talep oldu. Tüm tesisler doldu. Ancak Şeker Bayramı'ndan itibaren krizin etkisiyle birlikte kötü bir Kurban Bayramı geçirdik. Geçen yıla göre yerli müşterilerimizde yüzde 50 varan düşüler var. Önümüzdeki dönemde yılbaşı ve sömestr var. Onu hep beraber göreceğiz. Bu krizin etkileri devam edecek mi? Bitecek mi? Göreceğiz" şeklinde konuştu.

Piyasanın yeniden hareketlenmesi için krizin yaşandığı bir dönemde insanların biraz daha rahatlatılması gerektiğine işaret eden Dikmen " İnsanları iş korkusu var. Tatil biraz da bizde lüks olarak görülüyor. İnsanların olmazsa olmazları arasında değil. Krizden dolayı insanlar önünü göremiyor bu da bizi olumsuz etkiliyor. Biraz daha piyasaların oturmasıyla bizde rahatlayacağız. Bunun yanında Cuma gününün tatil edilmesi bizim için iyi oldu." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*