Turizmin yüzünü İranlılar güldürdü

Turizmin yüzünü İranlılar güldürdü.15154
  • Giriş : 26.03.2009 / 10:52:00

Küresel kriz sebebiyle yaz rezervasyonlarında daralma yaşayan turizmcilerin yüzünü Nevruz güldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

15 günlük Nevruz Bayramı tatiline giren İranlı turistler Türkiye'ye geldi. Başta İstanbul olmak üzere Antalya, Bursa gibi illerde otelleri dolduran İranlı turistler, alışveriş yaparak krizden etkilenen esnafa da katkıda bulunuyor.

İran'dan Türkiye'ye en fazla turist getiren tur operatörlerinden Hello Turizm'in Genel Müdürü Emin Çakmak, yaklaşık 50 bin İranlının tatili fırsat bilerek Türkiye'ye geldiğini belirtiyor. Yoğunluk sebebiyle uçaklarda yer bulmanın imkansız olduğunu, çok sayıda charter (tarifesiz) uçağın İran'dan Antalya, İstanbul gibi şehirlere direkt uçuş yaptığını belirten Çakmak, "İranlılar yolculuk olarak yakın olması, alışveriş imkanları, dil sorunu yaşamamaları, aynı zamanda kendilerini rahat hissetmeleri sebebiyle Nevruz'da en çok Türkiye'yi tercih ediyor. Bu yıl Nevruz'da gelenlerin sayısının çok olmasında Türk Hava Yolları'nın açtığı yeni seferler sayesinde ulaşımda sorun yaşanmaması büyük rol oynadı." dedi.

Rixos oteller zincirinin sahibi Fettah Tamince de şu anda Antalya Belek'teki otellerinde Nevruz tatilini fırsat bilen 600 İranlı turistin konakladığını, birçok otelde doluluk oranlarının yüksek olduğunu söyledi. Baharın ilk gününün yeni yılın ilk günü olarak kutlandığı İran'da Nevruz Bayramı sebebiyle 20 Mart'ta resmî tatil başladı. Ülkede anaokuldan üniversiteye kadar tüm eğitim birimleriyle resmî daireler iki hafta boyunca faaliyetlerine ara veriyor. Haftalar öncesinden yeni yıl hazırlıklarının yapıldığı İran'da, milyonlarca İranlı yurtiçi ve yurtdışındaki tarihî ve turistik yerlere gidiyor.

Türkiye'yi kendilerine daha yakın hissediyorlar

Son yıllarda İranlıların gözde tatil mekanı Türkiye, Nevruz döneminde de ilgi odağı oldu. Ülkeden hem havayolu hem de karayoluyla çok sayıda turist tatilini geçirmek için Türkiye'ye geldi. İranlı turistler İstanbul, Bursa gibi alışverişin canlı olduğu yerlerin yanı sıra Antalya, Bodrum gibi sahil bölgelerini de tercih ediyor. Nevruz sürecince 8 charter uçağıyla bin 500 İranlı turisti Türkiye'ye getiren Emin Çakmak, Avrupa ve Uzakdoğu gibi farklı bölgeleri deneyen İranlılar, en çok Türkiye'den memnun ayrıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*