Türk, İngiltere'de Türkiye'yi karaladı

Türk, İngiltere'de Türkiye'yi karaladı.10100
  • Giriş : 21.04.2009 / 23:39:00

Ahmet Türk, Erdoğan'ın da konuştuğu ünlü Chatham House düşünce kuruluşunda konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP Genel Başkanı Türk, İngiliz milletvekilleri ve bazı bakanlarla görüşmek üzere geldiği Londra'daki ziyaretinin son gününde, geçen ay Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da konuştuğu ünlü Chatham House düşünce kuruluşunda yabancı ve Türk basın mensupları ile bazı sivil toplum örgütlerinin de yer aldığı yuvarlak masa toplantısına katıldı.

Türk, burada yaptığı konuşmada, Kürt sorununa detayları ile değindi. Devletin Kürt sorununu çözmede samimi olmadığını söyleyen Türk, "Silahla sorunların çözüleceğine inanmıyoruz. Gerçekten çözümsüzlük Kürtlerden mi kaynaklanıyor yoksa devletin inkarcı, imhacı politikalarından mı kaynaklanıyor? Bunun iyi anlaşılması gerekmektedir. PKK'nın bir açıklaması oldu, halk barışçı çözüm için DTP'yi desteklemiştir ve PKK da çözüm için ateşkes ilan etmiştir" dedi.

Bir soru üzerine TRT 6'nın yayınlarının tamamen Kürtlerin birliğini bozmak için bir taktik olduğunu savunan Türk, "İngiltere devleti Galler'de yaşayan 3 milyon Gallinin izlediği kendi dillerindeki televizyon için 120 milyon sterlin yardım yapıyor. Bağımsız yayın yapıyorlar, kendi programlarını kendileri yapıyorlar. Türkiye'de ise kimin hangi programa çıkacağı, ne söyleyeceği devlet tarafından kontrol altında olan bir Kürt televizyonundan bahsediyoruz. Her şey kontrol altında, bağımsız bir televizyondan bahsetmek mümkün değil" diye konuştu.

Genelkurmayı da ikiyüzlülükle suçlayan Türk, "Bir bakıyorsunuz Genelkurmay Başkanı Kürtler, Zazalar diyor ancak Kürt halkı dediğimizde 'Yok, olmaz' diyorlar" şeklinde konuştu.

Londra'daki temaslarını sona erdiren Ahmet Türk'ün, 23 Nisan'da parti başkanlarının Meclis'te yapacağı konuşmaya katılmak için yarın sabah Ankara'ya döneceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*