Türk adasına Yunanlılar talip

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Yunanlılar Garip Ada'yı alabilmek için Midilli'de para toplama kampanyası başlattı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

To Thema gazetesine göre, Yunanistan'ın Midilli adası sakinleri, Türk kıyıları ile Midilli arasında bulunan Garip Ada'yı satın almak için para toplama kampanyası başlattı.
Haberde, 1.5 kilometrelik sahil şeridine sahip, 18 kumsalı olan bu küçük adanın, Türk sahibi tarafından 2 yıl önce 20 milyon dolara satışa çıkarıldığı belirtildi. Bu amaçla Türk gazetelerine ilan verildi.
To Thema, bu fiyata alıcı bulamayan adanın satış bedelinin 13 milyon dolar olarak yeniden belirlendiğini yazdı. "Adayı zorla değil, nakit parayla alacağız" düşüncesiyle harekete geçen Midilli sakinleri Garip Ada'nın sahibiyle temas kurdu.
"Midillililer Türk yasalarını inceledi. Bir yabancı Türk adası satın alamaz, ancak uluslararası bir turizm şirketi alabilir" ifadesini kullanan gazete, para toplama kampanyasının ne aşamada bulunduğu hakkında bilgi vermedi.

Türk egemenliği değişmez
Yunanistan'ın Ege Bakanı Aristotelis Pavlidis, gazeteye yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
"Bu tamamen bir özel teşebbüs. Yunan hükümetinin desteğinde değil. Yunanlılar adayı satın alsa bile, burasının Türk egemenliği değişmez. Alışverişle sınırlar değişmez" dedi.
Midilli Valisi Pavlos Boyacis ise To Thema'ya demecinde "Her Yunanlı Türk toprağı satın almak ister, ancak bu ada için gereken para çok. Valiliğin gücü yetmez" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious