Türk-Alman işbirliğinde 50. yıl

Türk-Alman işbirliğinde 50. yıl.11181
  • Giriş : 29.06.2009 / 14:25:00

Türkiye, Hindistan ve Mısır'dan sonra Almanya'dan en çok mali ve teknik destek alan ülke oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk-Alman Kalkınma İşbirliği'nin 50. Yıldönümü nedeniyle hazırlanan bilgi notunda, Türk-Alman kalkınma işbirliği çerçevesinde yaklaşık 400 muhtelif projeye bugüne kadar Almanya tarafından sağlanan desteğin yaklaşık 3,7 milyar avroya ulaştığı bildirildi.

Bilgi notunda, ''Türk-Alman Kalkınma İşbirliği çerçevesinde güçlü ve demokratik bir toplum ve sosyal piyasa ekonomisinin oluşturulması, ülkenin batı-doğu ve şehir-taşra arasındaki gelişme açısından dengesizliklerin ortadan kaldırılması ve ikili işbirliğin son yıllarda özellikle yerel altyapıların ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin teknik danışmanlık ve kredi programları ile desteklenmesine yönelmesinin'' hedeflendiği belirtildi.

Çevre, ekonomik geliştirme ve bürokratik ve yönetimsel kapasitenin geliştirilmesi alanlarını kapsayan işbirliği çerçevesindeki altyapı projeleri ve teknik işbirliği projeleri ise bilgi notunda şöyle sıralandı:

''Altyapı projeleri:

-Kentsel altyapı projeleri; Adana, Diyarbakır, Fethiye, Bursa (atık su tesisleri)

-Çaycuma Kağıt Fabrikası (1966)

-Keban Barajı (1974)

-Çayırhan Duman Gazını Kükürtten Arındırma Tesisi (1987)

-Yeni Galata Köprüsü (1992)

-Kayseri Arıtma Tesisi (2004)

Teknik İşbirliği projeleri:

-İkili meslek eğitimi (Türk-Alman Meslek Eğitim Merkezleri TAMEM 1985-2000)

-Bayburt bölgesinin erozyondan korunması (1995)

-Bursa Çevre Danışmanlık Merkezi (1997-2003)

-Küçük çiftçilere süt sağım makinelerinin temini (Erzurum-Olur 2007)

-Türkiye'de kırsal bölgelerde kooperatiflerin desteklenmesi (2006-2011)''

-''TÜRKİYE 50 YILDA BELİRGİN ORANDA DEĞİŞTİ''-

''Avrupa ile Asya Arasında Kurulan Köprü'' isimli broşürde ise Türkiye'nin geçen 50 yıllık süre zarfında belirgin oranda değiştiğine işaret edildi.

Broşürde, Türkiye'nin, tarıma ve ihracat sübvansiyonlarına dayalı ekonomisi ve nüfusun çoğunluğu kırsal alanda yaşayan bir ülkeden büyük oranda sanayileşen, rekabet edebilir nitelikte ve ihracata dayalı bir ekonomiye ve kentsel nüfusa sahip bir ülke haline geldiği belirtildi.

Türkiye'nin ekonomik alandaki gelişiminin özellikle batı bölgelerini etkilediği ifade edilerek, buna karşın doğu bölgelerinde henüz gelişim yetersizlikleri ve bölgeden göç yaşanmakta olduğu kaydedildi.

Gelişimi olumsuz etkileyen faktörler ise yüksek doğum oranı, eğitim ve mesleki eğitim imkanlarının yetersizliği, üretken istihdam imkanlarının eksikliği ve tarımsal verimin düşüklüğü olarak sıralandı.

Broşürde, ikili işbirliğinin son yıllarda özellikle yerel altyapıların ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin teknik danışmanlık ve kredi programlarıyla desteklenmesine yöneldiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*