Türk aşçılarına bronz madalya

Türk aşçılarına bronz madalya.15705
  • Giriş : 24.10.2008 / 23:00:00

Almanya'nın Erfurt kentinde düzenlenen Dünya Aşçılar Olimpiyatı'na bu yıl ilk kez katılan Türkiye, 13 usta şeften oluşan Milli Takımı'nın performansı ile takdir topladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Milli Aşçılık Takımı 'patisserie (pasta)' kategorisinde bronz madalyaya layık görülürken, 'soğuk teşhir' ve 'sıcak hazırlama-soğuk teşhir' kategorilerinde Olimpiyat Diploması aldı.

108 yıldır düzenlenen ve bir gelenek halini alan Dünya Aşçılar Olimpiyatı'na bu yıl ilk kez katılan Türk Aşçılık Milli Takımı, dünyanın değişik ülkelerinden gelen yaklaşık 2.000 aşçı arasında bilgi ve yeteneklerini sergileme fırsatı buldu. T.C. Kültür Bakanlığı'nın destekleri, Unilever Foodsolutions'ın (UFS) sponsorluğu ve Tüm Aşçılar Federasyonu'nun girişimleriyle oluşturulan 13 kişilik Milli Takım, 3 ayrı kategoride yapılan yarışmayı başarılı sonuçlarla tamamladı.

Milli Takım, yaratıcılık ve lezzetin buluştuğu eserleriyle 'Patisseire (pasta)' kategorisinde bronz madalya kazandı. Ekibin, 'Soğuk Teşhir' ve 'Sıcak Hazırlama-Soğuk Teşhir' kategorilerinde hazırladığı yemekler ise jüri tarafından büyük beğeni toplayarak 'Dünya Aşçılar Olimpiyatı Olimpiyat Diploması'na değer görüldü.

TÜRK YEMEKLERİ DÜNYADAKİ YERİNİ ALMAYA HAZIRLANIYOR

Kazanılan başarıların çok değerli olduğunu belirten Tüm Aşçılar Federasyonu Başkanı Yalçın Manav, "Özellikle dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan Türk mutfağının tanıtılması açısından böyle bir organizasyonda yer almak ve derece kazanmak çok önemli bir başlangıç oldu. Artık yemeklerimizin ve aşçılarımızın dünyada çoktan hak ettiği yeri elde etmek için kapı açıldı. Milli Takımımızı elde ettikleri başarıdan dolayı kutluyorum" diye konuştu.

Milli Takımın gerek hazırlık, gerekse yarışma süresince tüm ihtiyaçlarını karşılayarak sponsorluğunu üstlenen Unilever Foodsolutions Genel Müdürü Serhat Ünsal ise başarılarından dolayı şefleri tebrik ederek, şunları söyledi: "Bir ilkte elde edilen başarının içinde bulunmak Unilever Foodsolutions için de gurur verici bir olay. Şeflerimize, bizlere bu gururu yaşattıkları için teşekkür ediyorum. Unilever Foodsolutions olarak önümüzdeki yıllarda Türk mutfağının tanıtılması adına şeflerimize desteğimiz sürecek."

MİLLİ TAKIM YARIŞMALARA UFS MUTFAĞINDA HAZIRLANDI

Türk Aşçılık Milli Takımı, yarışmaya Unilever Foodsolution'ın (UFS) mutfak profesyonellerinin hizmetine sunduğu ve mayıs ayında hizmete giren bilgi paylaşım merkezi CHEF'INN'de hazırlandı. Sektörü, Avrupa ve dünya standartlarına taşıyacak bilgi yatırımların yapılması amacıyla hayata geçirilen CHEF'INN, milli takımın çalışmalarındaki her türlü ihtiyacın üst düzeyde karşılanmasını sağladı.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*