Türk asıllı aday Londra'da favori

Türk asıllı aday Londra'da favori.13651
  • Giriş : 07.04.2008 / 14:09:00

Boris Johnson, Muhafazakar Parti adayı olarak Londra belediye başkanlığı yarışında ‘favori’ olarak gösterilirken, Observer, “Johnson’ın seçilmesinin Londralılar için felaket olacağı” yorumu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere’nin gündeminde, 1 Mayıs’ta yapılacak yerel seçimde, Muhafazakar Parti’nin Londra belediye başkanı adayı olan “Türk kökenli” Boris Johnson var. Johnson, Milli Mücadele yıllarında Atatürk hakkında tutuklama kararı imzalayan, Osmanlı Devleti’nin Dahiliye Nazırı olan ve “Atatürk karşıtı” olduğu ileri sürülerek 1922’de berber koltuğunda linç edilen gazeteci Ali Kemal’in torununun çocuğu. The Sunday Times, tarihteki bu olaya atfen Boris Johnson’ın dağınık saçları için “Berber dükkanından uzak durmak, Boris’in kanında olabilir. Saç stili ondan” diye yazmıştı.

Observer yazarı Andrew Rawnsley, bugünkü yazısında, Johnson’ın seçilmesinin Londralılar için felaket olacağını ileri sürüyor.

Yazar, geçmişte farklı toplum kesimlerini hor gören ve alaya alan açıklamalarıyla kamuoyunda tartışmalara neden olmuş bir isim olan Johnson’ın belediye başkanlığında da benzer tavır sergileyeceği kanısında.

Öyle ki Rawnsley, rakipleri kadar, partililerinin de Johnson’un olası zaferinden çekindiğini yazıyor.

Bir çalışma arkadaşının, Johnson’un parti merkezindeki odasını “eski spor ayakkabıları ve kağıtlardan oluşan pis kokulu bir anarşi ortamı” olarak tanımladığını yazan Rawnsley, Kaliforniya Belediye Başkanı Arnold Schwarzenegger’ın, Muhafazakar Parti’nin bir toplantısında konuşan Johnson için “Kim bu beceriksiz adam?” dediğini söylüyor.

Rawnsley, “Johnson’un palyaçoluğu Londralılar için çekici bir imaj olsa da, dünya bunu böyle yorumlamayabilir” diyor.

İngiliz PoliticsHome.com adlı sitenin siyaset uzmanları ve devlet görevlileri arasında yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 71’inin Johnson’a, yüzde 28’inin ise rakip Ken Livingstone’a şans tanıdığını yazan Rawnsley, “Johnson seçilirse, en güçlü Muhafazakar olacak” yorumunda bulunuyor.

Johnson ise, rakiplerinin, başarısını önlemek için çeşitli siyasi ayak oyunları yaptıklarını söylüyor.

Sunday Telegraph gazetesine konuşan Johnson, seçim bürosunun bilgisayar sistemine girildiğini, hacker’ların geçen hafta sistemini tümüyle çökertmeyi başardığını belirtti.

Andrew Gimson tarafından kaleme alınan ve "Boris Johnson'un yükselişi" adını taşıyan biyografisinde Johnson, "insanlarda hayranlık uyandırmak isteyen hırslı bir gazeteci ve siyasetçi" olarak tanımlanıyor.

Bunun yanı sıra rakiplerinin, hakkında sürekli yalanlar uydurarak kirli bir kampanya yürüttüklerini ileri süren Johnson, bu kişilerin başında da üçüncü dönem belediye başkanlığını kazanmak isteyen İşçi Partili Belediye Başkanı Ken Livingstone’ın geldiğini vurguladı.

İki aday arasında başabaş bir yarış olduğuna dikkat çeken gazete, Johnson’ın
Londra’da yapılan anketlere göre şimdilik favori kalmayı başardığını kaydetti.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious