Türk askeri Afganistan'a gidiyor

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Türkiye, Fransa ve İtalya'nın müşterek liderliğinde oluşturulacak olan Kabil Bölge Komutanlığı, 6 Ağustos'ta göreve başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kabil Bölge Komutanlığında Türkiye, Fransa ve İtalya'nın birer piyade taburu ile katılması öngörüldüğünden, halen Afganistan'da görev yapmakta olan Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı tabur seviyesine çıkarılacak. Şu anda 260 personelle Afganistan'da görev alan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yeni görevlendirilecek 640 personelle asker sayısını 900'e yükseltecek.

Kabil Bölge Komutanlığı sekizer aylık dönemler halinde sırasıyla Fransa (Ağustos 2006-Nisan 2007), Türkiye (Nisan 2007-Aralık 2007) ve İtalya (Aralık 2007-Ağustos 2008) tarafından yürütülecek.

NATO'nun Afganistan'a yönelik yeni harekat planına göre, Türkiye gelecek dönemde üç önemli faaliyette bulunacak.
Türkiye, Kabil Bölge Komutanlığı görevinin yanı sıra, Vardak'ta Bölgesel İmar Ekibi ile faaliyet yürütecek. Ayrıca, “harekat yönlendirme ve irtibat timleri oluşturarak Afgan ordusuna destek verecek.

Kabil Bölge Komutanlığı, ISAF görevinin yanı sıra Kabil'de Afgan hükümetine güvenlik ve yeniden yapılanma konularında yardımcı olacak. Tugay seviyesindeki birliğe her üç ülke birer taburun yanı sıra yeterince muhabere ve lojistik destek birliği de tahsis edecek.

DİĞER FAALİYETLER

Türkiye'nin oluşturacağı Bölgesel İmar Ekibi Kabil'in 30 kilometre batısındaki Vardak'ta Dışişleri Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalar kapsamında görev yapacak. İmar ekibinde görev alacak sivil ve askeri personel sonbahardan itibaren çalışmalarına başlayacak.

60-70 kişiden oluşacak ekip, Vardak'ta idari ve yargı sisteminin değiştirilmesi, Afgan polisinin eğitimi, imkan ve kabiliyetlerinin artırılması, altyapı, bayındırlık ve sosyal alanlarda halkın yaşam koşullarını artırıcı faaliyetlerde bulunacak.

Türkiye, bir Afgan piyade taburuna milli olarak, bir Afgan kolordusu ve tugay karargahlarında da Fransa ve İtalya ile 3'er kişilik “harekat yönlendirme ve irtibat timi” görevlendirecek. ”Harekat yönlendirme ve irtibatlandırma timleri”, Kabil'de Afgan güvenlik güçlerinin ISAF kapsamındaki faaliyetlere yönelik eğitimlerine katkı sağlayacak.

NATO'nun yeni harekat planına göre ISAF genelinde yeni görevlendirilecek 6 bin personelle NATO'nun bölgedeki asker sayısı 15 bine çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious