Türk askeri Gazze'ye gitsin önerisi

Türk askeri Gazze'ye gitsin önerisi.12025
  • Giriş : 04.01.2009 / 20:05:00

İsrail'de yılın işadamı seçilen Türk müteahhit Ahmet R. Yılmaz, Filistin'de akan kanın ancak bölgeye Türk askerinin konuşlanması ile durdurulabilceğini söyledi. İşte o formül:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail'in en büyük taahhüt firması olan Yılmazlar Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet R. Yılmaz, Filistin'de akan kanın durması için ilginç bir öneri getirdi. Ahmet R. Yılmaz, Türk askerinin Gazze'ye konuşlanarak akan kanı ve gözyaşını durdurmasını istiyor.

İsrail'de 2005 yılında “Yılın İşadamı” seçilen Ahmet R. Yılmaz, İsrail'in, Gazze'deki sıkıntılardan kurtulmak için Gazze Şeridi'ni Mısır'a vermeyi bile tartıştığını belirterek, şunları söyledi:

“Mısır'a Gazze'yi önermek yerine Türk askeri önerilmelidir. Mısır, bırakın Gazze'yi topraklarına katmayı, ülkesindeki Filistinliler'den kurtulmanın yollarını aramaktadır. Asıl sorun sadece 90 yıl önce bu bölgeden çıkartılan Türk askerinin, bölgeden çıkmasından sonra ortaya çıkan boşluğu dolduramamış olmalarıdır. Türkler'in bölgeden çıkışından sonra hiçbir dönem buraya huzur gelmemiştir. Batı ve Amerika, Türkleri bu bölgeden çıkartmayı başarmış fakat bu bölgeye huzur ve sükûnet getirmeyi ve buradaki halkların burada huzur içerisinde adaletle yaşamasını sağlayamamıştır. ABD ve Batı ülkelerinin 90 yıl gibi kısa bir sürede, bugün iflas etmeleri ise bu bölgeye uzunca bir süre daha da barışın gelemeyeceğinin en bariz göstergesidir. Hatta, hızla güç kaybeden Batı ve Amerika'nın bu bölgede her geçen gün kontrolü daha da belirgin bir şekilde elinden kaçırması kaçınılmazdır.”

“Bugün Gazze'deki akan kan ve gözyaşına sadece ve sadece Türk askeri son verebilir” diyen Yılmaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye İsrail'e Gazze'ye Türk askeri göndermeyi teklif etmelidir. Hatta bu konuda İsrail'i ikna için gerekeni yapmak zorundadır. Bu İsrail için de bulunmaz bir fırsattır. Türk askerinin Gazze'de üslenmesi ve orada varlığını sürdürmesi, Gazze'den İsrail'e yönelik saldırıların önüne geçebileceği gibi İsrail'in Gazze'ye yönelik harekâtlarını da sonlandıracaktır. Bu sayede masum ve sivil ölümlerin önüne geçilip bölgenin huzura kavuşması sağlanabilecektir. Türk askeri bölgeyi sakinleştirmekle kalmayıp asayişi sağlayıp bölgenin imarına yardımcı olabilir.”

TÜRKİYE, İSRAİL'E BARIŞ TESTİ YAPABİLİR

Ahmet R. Yılmaz, Türkiye'nin böyle bir diplomatik atakla İsrail'i barış isteğindeki samimiyeti konusunda da test edebileceğini belirtti.

Yılmaz, “Türkiye'nin yokluğundan kaynaklanan bu kaosun son bulmasının en pratik yolu Türk askerinin 90 yıl önce Gazze'de bıraktığı yerden yeniden başlamasıdır” dedi.

İsrail'in Türkiye'nin bu önerisine evet demesi durumunda Batı ve Amerika'nın bu çözümü kabul edeceğini kaydeden Yılmaz, “Bu konuda İsrail'in kararı nihai karardır. Eğer bu konuda İsrail samimi davranırsa Türkiye bu bölgede akan gözyaşı ve kana son verebilecek güç ve kudrete sahiptir” ifadelerini kullandı.

Ortadoğu uzmanı olan Ahmet R. Yılmaz'ın firması Yılmazlar Grup, İsrail'deki en büyük alt yapı ihalelerini üstlenmesiyle tanınıyor. Yılmaz, 2008 Mart ayında Türk gazetecilerle ziyaret ettiği İsrail Soykırım Anıtı'nda kippa takmayı reddedip takkesiyle törene katılmıştı. Yılmaz, İsrail'de sert politik açıklamaları tüm gazetelerde yer alan bir iş adamı olarak da dikkat çekiyor.

Yılmaz, İsrail'de MOSSAD'a ait binaların yanı sıra, Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri, tüm içme suyu şebekesi ve 15 dolayında gökdelen inşa etti.

Cafesiyaset

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*