Türk askeri Kuzey Irak'ta!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Irak'ın sesi radyosu Türk askerinin Kuzey Irak'a girdiğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

IKDP 1. Tümen Komutanlarından Fahmi Sofi, Irak’ın Sesi Radyosuna yaptığı açıklamada, 200 kadar Türk askerinin çarşamba günü Kuzey Irak'a iki kilometre girdiğini, daha sonra çıktığını ileri sürdü.

Türkiye'de sınır ötesi tartışmalar sürerken Irak'ın Sesi Radyosu (Voice of Iraq), Türk ordusunun Irak sınırını geçerek Dohuk bölgesi istikametinde doğru ilerlediğini öne sürdü. Irak Kürdistan Demokratik Partisi Birinci Tümen Komutan Yardımcısı Fahmi Sofi, Bağdat'tan yayın yapan radyoya yaptığı açıklamada, Çarşamba günü saat 15.00 sıralarında 200 kadar Türk askerinin sınırı geçtiği bilgisini aldıklarını söyledi.

Türk askerlerine köy korucularının da eşlik ettiğini öne süren Sofi, Türk askerlerinin sınırı iki kilometre kadar geçtiğini ancak birkaç saat sonra Türkiye sınırına geri çekildiğini belirtti.

Öte yandan Türk topçu birliklerinin dün gece Zaho yakınlarında bazı kampları bombaladığı öne sürüldü. Topçu ateşinde can kaybı olup olmadığı belirtilmezken bazı ağaçlık bölgelerde yangınlar çıktığı iddia edildi.

Bu arada, Türkiye, terör örgütü PKK'ya yönelik sınır ötesi operasyonu düşünürken Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin (IKDP) internet sitesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı bir birliğin Kuzey Irak'a girip çıktığını iddia etti.

IKDP'nin yayın organı olarak bilinen 'Peyamner' adlı internet sitesinde yer alan Zaho kaynaklı habere göre, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon yapmak amacıyla Türk ordusundan bir birliğin, Duhok kentine bağlı Amediye'deki Kveste Köyü bölgesine girdiği öne sürüldü. Haberde, birliğin bir süre burada kaldıktan sonra Türkiye'ye döndüğü ifade edildi.

Türk askerlerinin Kveste'ye önceki akşam girdiği, bölgede herhangi bir çatışmanın çıkmadığı belirtildi. Bölgedeki kaynaklara dayandırılan haberde, Türk askerlerinin Kuzey Irak topraklarında birkaç saat kaldığı vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious