Türk askerini hala unutamıyorlar

Türk askerini hala unutamıyorlar.36912
  • Giriş : 01.12.2008 / 20:28:00

Güney Kore Başbakanı Han Seung-Soo, ülkesinin Türk askerlerinin Kore savaşında gösterdiği fedakarlığı hiç unutmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Han ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaptıkları görüşmenin ardından Başbakanlık Merkez Bina'da ortak basın toplantısı düzenlediler ve gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Han, sözlerine, Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı ve tüm Türk halkına kendisine gösterilen konukseverlikten dolayı teşekkür etti.

"Kore, Kore savaşında Türk askerlerinin demokrasinin kurulması için gösterdiği fedakarlığı hiç unutmamaktadır" diyen Konuk Başbakan, 2002 Dünya kupasında Güney Kore'nin Türk milli takımına gösterdiği ilginin bu sevginin bir kanıtı olduğunu belirtti.

Ziyareti sırasında Türk ekonomisinin sağladığı gelişmeyi görmekten duyduğu memnuniyeti de dile getiren Han, Erdoğan ile iki ülkeyi ilgilendiren konularda fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti. Han, görüşmede, Kore Savaşından bu yana devam eden iki ülke arasındaki tarihi dostluğu tekrar teyit etme şansını bulduklarını ve iki ülke arasındaki işbirliği imkanlarını ortaya çıkarmak konusunda mutabakata vardıklarını bildirdi.

Kore firmalarının Türkiye'deki yatırımlarını artırması konusunu da ele aldıklarını belirten Han, özellikle inşaat, ulaştırma, savunma sanayi gibi işbirliği alanlarındaki projeleri geliştirme kararı aldıklarını ifade etti. Güney Kore Başbakanı, enerji ve bilişim teknolojileri alanlarında da geleceğe yönelik işbirliği için iki tarafın da çaba sarf edeceğini kaydetti.

Han, "En kısa zamanda iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının başlamasına karar verdik" diyerek, siyaset, ekonomi ve savunma alanlarında devam eden diyaloğu daha aktif hale getirmesi konusunda mutabık kaldıklarını kaydetti. Han, üzerinde uzlaşılan konuları hayata geçirmek için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Güney Kore Başbakanı Han, iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının Kore'ye ne gibi şeyler kazandırabileceğine ilişkin bir soru üzerine, Kore ile Türkiye arasındaki ticaret anlaşmasının, iki ülkenin yanı sıra dünya için de yararlı olacağını söyledi.

Han, "AB'ye katılım Türkiye'ye ne getirecek?" sorusuna ise, "Bu konunun, benim değinebileceğim bir konu olmadığını düşünüyorum" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*