'Türk askerini Lübnan'a istiyoruz'

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Kudüs'teki temaslarına başlayan Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz ile biraraya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mescid-i Aksa'yı ziyaretinden sonra King David Otel'e gelen Abdullah Gül Amir Peretz ile biraraya geldi. Abdullah Gül görüşme öncesi bir açıklama yapmazken Peretz, "Bakan Gül'den Türk askerini Lübnan'a göndermelerini isteyeceklerini" söyledi. Peretz kısa açıklamasında Lübnan'da ateşkesin sağlayan BM Güvenlik Konseyi'nin 1701 sayılı kararının uygulanmasının kendileri için çok önemli olduğunu belirterek "Sınır boyunda Hizbullah'ın olmaması gerekiyor" ifadesini kullandı. Bu arada Peretz'in konuşması sırasında İsrailli bir gazeteci "Osmanlı döneminden beri ilk kez bir bakanın Türk askerinin bölgeye gelmesini istediği" yorumunda bulundu. İki bakanın görüşmesi devam ediyor.

Dışişleri Bakanı Gül, Kudüs'teki resmi temasları çerçevesinde Dışişleri Bakanı Tzipni Livni ve Başbakan Ehud Olmert ile de görüşecek. Gül'ün, İsrail temaslarında, İsrail ile Lübnan arasındaki çatışmaların sona erdirilmesini ve ateşkesi sağlayan 1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararına Türkiye'nin verdiği desteği dile getirmesi bekleniyor. Görüşmelerde, Güney Lübnan'a konuşlandırılması beklenen uluslararası gücün oluşturulması konusunun da ele alınacağı tahmin ediliyor.

Gül, akşam saatlerinde Ramallah'a geçecek. Ramallah'taki Mukata Karargahında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek olan Gül'ün Abbas ile görüşmesinde de Filistin'deki son gelişmelerin ele alınacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious