'Türk askerinin korunmaya ihtiyacı yoktur'

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Haluk Koç, tezkere konusunda muhalefet partilerinin ilerleyen süreçte ;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin ulusal güvenliğine tehdit olan teröre karşı önlem almada iktidarın kafasının berrak olmadığını belirten Koç, tezkere konusunda da hükümete yönelik eleştirilerini sürdürdü.
Partisinin kuruluşunun 83. yıl dönümü sebebiyle CHP Samsun İl Başkanlığı tarafından düzenlenen törende CHP Samsun Milletvekili Koç ile Sezai Önder, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Anıt önünde saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okunduktan sonra parti il binasında basın toplantısı düzenleyen CHP İl Sekreteri Yılmaz Türkoğlu, partilerinin misyonundan ve vizyonundan bahsetti.

Toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Haluk Koç, tezkere ile Türkiye'nin gelecek yıllarda olabilecek çatışmalara taraf edilmek istendiğini vurguladı. Bu konudaki çekincelerini mecliste defalarca anlattıklarını söyleyen Koç, "Yapılacak iş, askerin oraya gitmemesiydi. O bölgedeki çatışma 34 gün süren çatışma değildir. Bu 1800'lü yıllarda da vardı. İsrail kurulduktan sonra 48 yıldır başka arayışlarla da var. 11 Eylül olaylarından sonra bir dünya savaşı başlatma gayretinde olan ABD, o bölgede elinde cetvel pergel yeni bir düzenleme peşindedir. Orada vekaleten bir savaş yürütülmektedir. ABD ve İran adına İsrail ile Hizbullah karşı karşıya gelmiştir. Din tekmeli, etnik, mezhep temeli vardır. Türkiye bu kargaşa içinde gelecek yıllarda olabilecek çatışmalara taraf edilmek istenmektedir. Kendi ulusal güvenliğimizi sağlamada sıkıntı çeken, bölücü teröre karşı önlem almada kafası çok berrak olmayan bir iktidar, aferinler ile Türk askerini buraya göndermek Türk askeri kendisini korur. Kimsenin korumasına da ihtiyacı yoktur. " dedi.

CHP'nin kuruluşundan bu güne kadar ülke çıkarına bir çok işler yaptığını hatırlatan Koç, partisinin tek başına iktidar olacağına inandığının altını çizdi.

Uluslararası bölücü güçlerin, Cumhuriyetin kazanımlarını aşamadığını ve aşamayacağını ifade eden Koç, "Türkiye'nin bu günkü yönetim tarzını, ülkenin nerelere sürüklenmek istendiğini hem sosyal boyutta hem de dış politikalarda gördüğünüzde bu bağımsız Türkiye arayışlarının mutlaka toplumla birleşeceğine inanıyoruz. CHP'li olmak, vatanını, insanını, toprağını sevmekten, bu milletin temel değer yargılarına sayılı olmaktan, ekonomik tercihlerde milliyetçilikten ve bağımsız Türkiye arayışından geçer. 1968 sloganına geri döndük. Türkiye'de bir çok siyasi kesim, bugünkü teslimiyeti gördüklerinde o 1968'lerin 1978'lerin tam bağımsız Türkiye sloganına sarılmaya başladılar. Bu rüzgar CHP'yi hak ettiği yere getirecektir. " ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious