Türk askerlerine taciz olayına Irak'tan açıklama geldi

  • Giriş : 02.06.2007 / 13:07:00

Süleymaniye emniyeti, olayın tercümanın bulunmamasından kaynaklandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Süleymaniye Emniyet Müdürlüğü, dün Genelkurmay Başkanlığı'nin açıkladığı Türk askerine taciz olayının askerlerin yanında tercüman bulunmamasından kaynaklandığını açıkladı.
Süleymaniye'de güvenliği kontrol eden Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (IKYB) internet sitesinden yayımlanan açıklamada, dünkü olayın Türk askerlerinin kendilerini tanıtmakta güçlük çekmesi nedeniyle yaşandığı belirtildi. Açıklamada, "Dünkü olay, özellikle de güvenliğini sağladığımız Türk askerine yönelik kasıtlı bir olay değildir" ifadeleri kullanıldı.

Bölgede son zamanlarda meydana gelen patlamalar nedeniyle güvenlik önlemlerini arttırdıklarını ifade eden Sülaymaniye Emniyeti, dün yabancı bir araç içerisinden yetkililerin konutlarının bulunduğu bölgede çekim yapılması üzerinme peşmergelerin müdahale ettiğini bildirdi. Açıklamada, "Ekiplerimiz, Türk askeri olduğunu bilmedikleri bu kişileri durdurarak arama yaptı. Bunların yanında tercüman yoktu. Türk askerileri kendilerini tanıtmaktan zorluk çekti. Ekiplerimiz arama sırasında araçta çok sayıda değişik çapta susturucu silah ve yer tespiti için kullanılan askeri cihaz buludu. Daha sonra tecümanın gelmesiye Süleymaniye'de görev yapan Türk askeri birimine ait oldukları anlaşıldı ve kendilerinden özür dileyerek serbest bıraklıdılar." denildi.

Süleymaniye Emniyeti, benzer olayların yaşanmaması için bölgede görev yapan yabancı güçlerin güvenlik birimleriyle koordinasyon içinde çalışmasını istedi.

Olayla ilgili açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, "Türk askerine yapılacak en ufak etik olmayan bir eylemin en üst düzeyde karşılık bulacağı" uyarısında bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious