Türk: Barış yollarını kapatırlarsa, biz de evimize gideriz

  • Giriş : 12.09.2007 / 14:13:00

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk "Önümüzü keserlerse, barış yollarını kapatırlarsa, biz de evimize gideriz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, mahkemelerin DTP'li milletvekillerinin yargılanmalarını sürdürme kararını eleştirerek "parlamentoyu terkedebilecekleri"ni söyledi. Türk "Önümüzü keserlerse, barış yollarını kapatırlarsa, biz de evimize gideriz" dedi.

Erbil'de yayımlanan ve bölgenin en çok satan gazetesi olan Hewler'de "Kürtler dışarı" başlığı altında verilen haberde, "Kürtlerin parlamentodan kovulması için harekete geçildiği" ileri sürüldü. Haberde şöyle denildi:
"İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır milletvekili Aysel Tuğluk ve Batman milletvekili Ayla Akat Ata'nın yargılanması doğrultusunda karar verdi. Mahkeme bu kararla, milletvekili dokunulmazlığını dikkate almadı. Mahkemenin bu kararının tarihte benzeri bulunmuyor. Başka bir DTP'li milletvekili Sebahat Tuncel de benzer şekilde mahkeme tarafından yargılanıyor. Mahkemenin yargılama kararı Anayasa'nın 14. maddesine dayandırılıyor, ancak bu şekilde şu ana kadar herhangi bir kimse yargılanmadı. Mahkemenin yargılanmasının bu üç kadın milletvekilinin aleyhine sonuçlanması durumunda milletvekillikleri düşürülecek ve parlamentodan çıkacaklar. Bu durumda, DTP'nin grubu ortadan kalkacak."

Sorunun ucu başkalarına da dokunur
Aynı gazeteye açıklama yapan Türk de, çalışmalarının engellendiğini ve hedef durumuna getirildiklerini savunarak, parlamentodan çekilebileceklerini açıkladı. Kürt sorununun çözüm adresi olarak parlamentoyu gördüklerini belirten Türk "Biz bütün sorunların barışçı yollardan ilerleyebilmesi için parlamentoyu seçiyoruz. Yoksa beş kuruş para için parlamentoya gelmedik. Evimize gitmek zorunda kalırız, fakat bu sorunun ucu sadece bize değil başkalarına da dokunur" dedi.

Baydemir demokratik seçimleri kastetti
Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik açıklamasını da değerlendiren Türk, konuşmanın yanlış noktalara çekildiğini iddia ederek şöyle konuştu:

"Erdoğan Baydemir'i, 'hizmet yapmıyor' diye eleştirdi. Erdoğan aynı zamanda 2009'da belediyeyi DTP'nin elinden alacaklarını söylüyor. Baydemir ise 'Biz Diyarbakır'ı veremeyiz, bu bir kaledir, eğer almak istiyorsanız gelin alın' diyor. Elbette Baydemir bunu söylerken demokratik seçimleri kastediyor. Fakat Türkiye'de devlet, hükmet ve medya ne dersek bunu farklı anlıyor ve yanlış noktalara çekiyor. Bunun nedeni Kürt sorununun çözüm yollarının tıkanmasını istemeleridir."

Terörist Abdullah Öcalan'ın DTP'yi eleştirmesine de değinen Türk "Elbette Öcalan da bir insandır, bir Kürt'tür. Bütün insanlar ve bütün Kürtler gibi onun da bizi eleştirme hakkı var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious