Türk: "Barzani yoğundu, görüşemedik"

Türk:
  • Giriş : 10.05.2008 / 19:23:00
  • Güncelleme : 10.05.2008 / 19:05:36

Kuzey Irak'ta bir dizi görüşme yapan ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüşen DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ve beraberindeki heyet Türkiye'ye döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mardin Havaalanı'nda Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini ile görüşen DTP Grup Başkanı Ahmet Türk gazetecilere Irak'ta yaptıkları gezi hakkında bilgi verdi.

Kuzey Irak'taki gezinin amacının bölgede yaşanan çatışma ortamının sona erdirilmesi olduğunu belirten Ahmet Türk, Kuzey Irak Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani'ni randevu talebini geri çevirmediğini söyledi. Türk, "26-27 Nisan tarihleri arasında Mesut Barzani'den randevu aldık. Bize randevu vermişti. Tabii ki Barzani ile görüşmek isterdik. Ancak Barzani'nin yoğun programı yüzünden görüşme fırsatı bulamadık. Bizden kaynaklanan bir sorun yok. Ancak parti yönetimi ile görüşme yaptık." dedi.

Ortadoğu coğrafyasında Türkiye ile Irak arasında her dönem bazı sıkıntılar yaşandığını ifade eden Türk, "Tabi ki bizim isteğimiz halkların kardeşliğidir. Barışın bir birini kucaklaştığı bir sürecin oluşmasını istiyoruz. Ama Kürt sorunundan dolayı biliyoruz ki bu konularda önemli sıkıntılar yaşanıyor. Biz aslında Türkiye'de bu sorunların demokratik yöntemlerle çözümü konusunda çaba sarf ediyoruz. Irak ile Türkiye arasındaki gerginlik kaynağı Kürt sorunudur. Türkiye ve Irak arasındaki sorunların kaynağı Kürt sorunun çözümsüzlüğüdür. Tabi ki meselelere mantık ve siyaset olarak farklı bakıyoruz. Kürt sorunu ancak barışçıl demokratik çözümlerle ortadan kalkabilir. Eğer ortak aklı ortak mantığı öne çıkardığımızda bu sorunun çözününün o kadar zor olmadığını göreceğiz. Ancak kafamızda bazı şüpheler vardır. Sanki halklara rağmen sanki dostane ilişkilerin gelişmesi yerine çok farklı insanları endişeye sevk eden bir neden olması tabi ki bir tedirginliği ortaya çıkartıyor. Aslında çözüme katkı sağlamıyor. Bu nedenle bu görüşmeyi dostane olacağını düşündük." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasına katılmadığını belirten Ahmet Türk, "Başbakan diyor ki (Bu olayları güvenlik boyutu ile tartışıyoruz). Oysa bu böyle olmaması gerekir. Sadece güvenlik boyutu ile görüştüğünüz zaman bu dost ilişkiler anlamına gelmez. Sosyal kültürel yaklaşım saygı düzeyinde ve birbirlerine saygı duyacak bir mantıkla olayları gündeme getirmesi ve ortak projelerimizin çözümünü gündeme getirmemiz aslında sorunun çözümüne katkı sağlar. Yoksa geçici katkısal yaklaşımlar sorunun çözümüne katkı sağlamaz. Tam tersine süreç içerisinde gerginleşmesine neden olur. Bizim temennimiz ve yaptığımız çalışmalar, Türkiye güney yönetimi ile ilişkilerin daha da olumlu bir noktaya taşınması ve gerçekten sorunları demokratik yöntemlerle esas alan bir mantıkla bunu çözmeye yönelmemiz gerekir. Eğer böyle bir mantık olmasa sorun daha da kötüye gider. Yani taktiksel günlük politikalarla olmaz. Türkiye'nin oradaki Kürtlere ve oradaki Kürt sorunun çözümüne Azerbaycan Türkmenistan'daki gibi dostane ve kardeşçe bir mantıkla yaklaşması gerekir. Böyle bir mantık bölgede yaşanan acı çatışma ortamını sona erdirir." şeklinde konuştu.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious