Türk: Başbakan görüşürse görüşürüz

Türk: Başbakan görüşürse görüşürüz.11758
  • Giriş : 26.05.2009 / 23:29:00

DTP Başkanı Ahmet Türk, Basında sanki önümüzde bir duruşma var ondan kaçıyormuşuz gibi bir şeyi gündeme getirmeye çalıştılar. Bu nedenle geziyi iptal ettim" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen “Benim Kentim-My City” adlı proje tanıtımı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Türk, bir gazetecinin “Bugün aslında Avusturya'da olacaktınız, gezinizi iptal ettiniz. Gidecek misiniz?” şeklindeki sorusu üzerine, “Aslında bu akşam Avusturya'ya gitmem, orada bazı görüşmeler yapmam gerekiyordu. Ama basında sanki önümüzde bir duruşma var ondan kaçıyormuşuz gibi bir şeyi gündeme getirmeye çalıştılar. Bu nedenle geziyi iptal ettim. Türkiye'deyim” diye konuştu.
Türk, “29 Eylül'de ifade vermeye gidip gitmeyeceğinin” sorulması üzerine de şunları söyledi:
“Aslında bunun hukuksuz olduğunu söylüyoruz. Bugün de uzun uzun 14. maddeyi yorumladım. Yani 14. maddeye göre hakkımızda açılmış bir dava yok. Biz bütün konuşmalarımızda bu güne kadar Kürt sorununun Türkiye'nin bütünlüğü içinde çözümünü esas alan bir mantığa sahibiz. Şimdi bu bütünlük içinde sorunun çözümünü istiyorsak bunu bölücülük, 14. maddeye aykırılık olarak gündeme getirmek doğru değildir. Zaten hakkımızda açılan davalar suç ve suçluyu övme, örgüt propagandası yapma... Bunların da hiç birisi 14. maddeye girmez. Yani bu hukukun zorlanmasıdır.
Aslında Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi '14. Madde kapsamına girmez' diye erteledi. Yani, 20 Şubat 2008'de, arkadan 8 gün sonra 28 Şubat 2008'de Adalet Bakanlığı dosyayı Yargıtaya gönderiyor. Yani şimdi savcının bunu temyiz etme hakkı var bir ay... Bunu beklemeden Adalet Bakanlığı, bunu Yargıtay'a gönderiyor. Yargıtay 9. Dairesi de böyle bir karar veriyor. Yani hukukun zorlanması olarak değerlendiriyoruz.”
“HUKUKA SAYGIMIZ VAR”
Kendilerinin her zaman için hukuka saygılarının bulunduğunu vurgulayan Türk, “Her zaman gidip ifademizi vermişizdir. Her zaman da kendimizi savunmuşuzdur” dedi.
Türk, “TBMM Başkanı Köksal Toptan ile bugün herhangi bir temasının olup olmadığının” sorulması üzerine, “Hayır, bugün hiç temasımız olmadı” karışılığını verdi.
“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan ya da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan yakın zamanda ikinci bir randevu bekliyor musunuz?” şeklindeki soruya da Türk, şu yanıtı verdi:
“Tabi basın bunu biraz farklı bir noktaya taşımaya çalışıyor. Biz bu ülkede barışa, diyaloğa katkı sunmak istiyoruz. Bizim görüşmek istediğimiz oturup tartışmak. Ortak aklı bulabilmektir. Yoksa görüşmeye de çok meraklı değiliz. Sanki biz çok istiyoruz da sayın Başbakan vermiyor gibi düşünce doğru değildir.
Biz bu ülkenin geleceği, selameti, bu kanın durması için diyaloğa ihtiyaç olduğunu söylüyoruz. Takdir sayın Başbakanındır. Sayın Başbakan görüşürse görüşürüz.”
Ahmet Türk, “Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile bir görüşmeniz oldu, onun ardından sizin bir araya geleceğiniz söylendi” denilmesi üzerine, “Sayın Dışişleri Bakanı Parlamento dışından Bakanlar Kuruluna seçilmiş, görev verilmiştir. Diğer siyasi partileri ziyaret ettiği gibi bizi de ziyaret etmiştir” dedi.
Türkiye'deki gelişmeler, uluslararası ilişkilerle ilgili Davutoğlu'na bilgi verdiğini ve bu konuda bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Türk, “Bu ülkede eğer gerçekten ülkenin demokratikleşmesi, sorunların demokratik yollardan çözümü esas alınıyorsa, siyasilerin zaman zaman bir araya gelip sorunlar üzerinde tartışması gerekir. Biz, buna her zaman açığız” diye konuştu.
Türk, bu görüşmelerde her zaman büyük yarar gördüklerini söyledi.
Türk, “Peki korkuyor musunuz?” şeklindeki soru üzerine de “Hani diyorlar ki 'korkan çiftçi darı ekmez' Buna benzer bir şey var. Korkmak için bir sebep yok. İnandığımız şeyi yapıyoruz” yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*