Türk bayrağı Wall Street'te göndere çekildi

Türk bayrağı Wall Street'te göndere çekildi.17455
  • Giriş : 21.05.2009 / 22:32:00

ABD'nin New York kentinde borsanın bulunduğu Wall Street'te, Bowling Green Park'ta Türk bayrağı, ABD bayrağıyla birlikte göndere çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


New York'ta 23 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek 28. Türk Günü Yürüyüşü'nden önce bugün 9. Geleneksel Bayrak Çekme Töreni yapıldı.

Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) öncülüğünde düzenlenen bayrak çekme töreninde konuşan TADF Başkan Danışmanı ve ''Bowling Green Derneği'' Kıdemli Üyesi İbrahim Kurtuluş, Türkiye'nin, bölgesinde laik ve modern bir ülke olarak demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerine gönül vermiş çok önemli bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, ABD ile son derece iyi ilişkileri olduğunu ve terörizme karşı ABD ile birlikte mücadele ettiğini dile getiren Kurtuluş, ABD Başkanı Barack Obama'nın da Türkiye ziyaretinde iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin üzerinde önemle durduğunu bildirdi.

Türkiye'nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da konuşmasında, Türk bayrağının bu tarihsel parkta çekilmesinden büyük gurur duyduklarını, Türkiye ile ABD arasında uzun yıllardır süren sağlam ilişkiler olduğunu belirtirken, Türk-ABD toplumları arasında da son derece güzel bir dostluk olduğunu ifade etti ve kendisinin de bu ilişkileri daha da güçlendirmek ve mükemmelleştirmek için elinden geleni yapacağını bildirdi.

TADF Başkanı Kaya Boztepe, ABD'de yaşayan tüm Türkler'i, 23 Mayıs Cumartesi günü Manhattan'da Madison Caddesi ile 56. sokakta başlayıp BM binasının karşısında bulunan Dag Hammarskjold Parkı'nda 47. sokakta bitecek 28. Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü'ne çağırdı.

New York'un Staten Island Bölgesi Belediye Meclisi'nin Demokrat Parti üyesi Kenneth C. Mitchell adına törene katılan Lester Bianco da New York Demokrat Parti Temsilciler Meclisi Üyesi Michael McMahon'un törene gönderdiği mesajı okudu.

McMahon, mesajında, Türkiye ve ABD'nin demokrasi gibi ortak pek çok noktası ve uzun dönemli güçlü ilişkileri olduğunu belirterek, kendisinin de ABD Kongresi'ndeki Türk Dostluk Grubu üyesi olduğunu hatırlattı. Türkiye'nin, soğuk savaşın başlamasından bu yana ABD'nin en çok değer verdiği müttefiklerinden biri olduğunu vurgulayan McMahon, Türkiye'nin laik bir demokrasi olduğunu ve bu yüzden Türkiye'nin AB'ye de girmesini desteklediğini söyledi.

Bianco, daha sonra Kenneth Mitchell'in İbrahim Kurtuluş ve Kaya Boztepe'ye 9. geleneksel bayrak çekme töreni dolayısıyla gönderdiği bildiriyi sundu, Kurtuluş da Bianco'ya çini bir tabak hediye etti.

Törende New York Borsası'nı simgeleyen boğa heykelinin bulunduğu Bowling Green Parkı'nda ABD bayrağının göndere çekilmesinin ardından Brooklyn Amity Okulu öğrencilerinin söyledikleri İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

Törene, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, konsolos Başar Şen, TADF Başkanı Kaya Boztepe, Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği Askeri Ataşesi Albay Kadir Dikmensoy, UNIFIL Barış Gücü Subayı Binbaşı Özer Çalışkan, Bowling Green Derneği yetkilileri, TADF yetkilileri ve Türk-Amerikan toplumu üyeleri katıldı.

Bu akşam New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz ile birlikte Brooklyn Belediyesi binasında Türk Gecesi düzenleyecek. New York'ta yarın akşam Türk Günü Yürüyüşü Balosu ve 23 Mayıs Cumartesi günü de 28. Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*