Türk bayrağına çirkin saldırı

Türk bayrağına çirkin saldırı.9918
  • Giriş : 21.10.2008 / 08:20:00
  • Güncelleme : 21.10.2008 / 09:40:59

Van'da bir grup protestocudan Türk bayrağının asılı olduğu binaya taş yağmuru!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van İl Başkanlığı'nın, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'a tutuklu bulunduğu İmrali Cezaevi'nde uygulandığı iddia edilen şiddeti protesto etmek amacıyla Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van İl Başkanlığı'nın önüne siyah çelenk bıraktı. Yasadışı slogan atarak yürüyen kalabalık, Türk bayrağının asılı bulunduğu evi taşladılar.

Cumhuriyet Caddesi 5. Sokak'ta bulunan DTP Van İl Başkanlığı'ndan önünde toplanan kalabalık, Abdullah Öcalan'ın fotoğraf ve posterleri ile örgütün sözde bayrağı olan bez parçasını açarak slogan atmaya başladı. Polis ekiplerinin parti yöneticileri ile yaptığı görüşmenin ardından DTP Van Milletvekili Özdal Üçer'in de aralarında bulunduğu kalabalık, siyah bir bez parçasının üzerine 'Bu ateş sizi de yakar' yazan pankart eşliğinde ara sokaklarda slogan atarak Kazım Karabekir Caddesi ve akabinde Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunan AK Parti Van İl Başkanlığı'nın önüne geldiler. Yol boyunca aralarında yüzlerini bez parçaları ile kapatan çocukların da aralarında bulunduğu bir gurup, yasadışı slogan atarak AK Parti Van İl Başkanlığı yanında bulunan ve camına Türk bayrağı asılı olan binayı taş yağmuruna tuttular. Polisin müdahale etmediği kalabalığı parti yöneticilerinin araya girmesiyle sakinleştirildi.

AK Parti İl Başkanlığı'na DTP Van Milletvekili Üçer ile birlikte siyah çelengi bırakan DTP Van İl Başkan Vekili Selim Ertaş, Kürtçe yaptığı konuşmada evin camına Türk bayrağını polislerin kasten astığını iddia etti. Bunun polisin bir provakatif eylemi olduğunu savunan Ertaş, daha sonra hazırlanan basın metnini Türkçe okumaya başladı. Başbakanlık Kriz Masası'na bağlı İmrali Cezaevi yönetiminin, Kürtlerin kendisini siyasi irade olarak kabul ettiği Abdullah Öcalan'a fiziki işkence ve hakarete vardırmakla kesinlikle büyük emek ve çabayla oluşturmak istenen barış ve kardeşlik ortamını dinamitlediğini kaydetti. Halkın kıyımına neden olabilecek büyük provakatif politikaların kardeş kavgasından başka bir şey olmadığını iddia eden Ertaş, "AK Parti'nin politikalarını kınıyor ve Başbakan'ın bölgeye yapacağı ziyaret programını iptal edilmesini istiyoruz" dedi.

Yapılan açıklamanın ardında tekrar slogan atarak yürümeye devam eden kalabalık, çevrede bulunan bazı iş yerlerini tekrar taş yağmuruna tuttular. Bir çok iş yerinin camlarını kıran kalabalık, polis ekiplerinin büyük gayretleri ve parti yöneticilerin de destek vermesi üzerine küçük gruplar halinde ara sokaklara dağıldılar. Burada da kaldırım taşlarını söküp lastik yakan kalabalık daha sonra mahallelere doğru gittiler.

Yoğun güvenlik önlemlerini alan Van İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerine, Ankara'da geldiği belirtilen 50 kişilik çevik kuvvet polisi de destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*