Türk bilim adamlarından bir ilk

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

CÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilimdalı öğretim üyeleri, doğuştan kalça çıkığının tedavisinde dünyada ilk defa uygulanan yeni bir cerrahi yöntem geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilimdalı Başkanı ve CÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okay Bulut ile öğretim üyeleri Doç. Dr. Gündüz Tezeren, Yrd. Doç. Dr. Hayati Öztürk ve Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Öztemur'dan oluşan ekip, doğuştan kalça çıkığının tedavisinde dünyada ilk defa uygulanan cerrahi bir yöntem geliştirdi.

Bilimsel adı “artroskopik yardımlı gelişimsel kalça çıkığı ameliyatı” olan ve dünyanın sayılı bilimsel dergilerinde de yayınlandığı bildirilen yöntem, bölümün öğretim üyeleri tarafından başarıyla uygulanmaya devam ediyor.

Yöntem hakkında AA muhabirine bilgi veren Prof. Dr. Okay Bulut, doğuştan kalça çıkığı olarak bilinen ama son günlerde gelişimsel kalça çıkığı olarak adlandırılan hastalığın özellikle kız çocuklarında daha sık görüldüğünü kaydetti.
Bu hastalığın zaman içinde tedavi edilmediği takdirde kalıcı sakatlıklara ve çok ciddi sorunlara yol açabildiğini ifade eden Prof. Dr. Bulut, “Bu ülkemizde de çok sık görülen bir rahatsızlık. Bu gelişimsel kalça çıkığının tedavisinde olabildiğince erken tedaviyle ameliyatsız bir tedavi ile başarı mümkün. İdeali de aslında böyle olması gerekir.

Ama ülkemizde ne yazık ki çok gecikmiş vakaları görüyoruz ve bunlarla ilgili ciddi ameliyatlar hala yapılıyor” diye konuştu.

-DÜNYADA İLK DEFA UYGULANAN YÖNTEM-

Dünyada ilk defa kendi klinikleri tarafından uygulanan ve ekip halinde yaptıkları uygulamayla artroskopik yöntemle erken dönem cerrahi tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar aldıklarını anlatan Prof. Dr. Bulut, “Şu ana kadar 10 vakada bu yöntemi uyguladık ve hepsinde de başarılı sonuçlar elde ettik. Ancak böyle bir yöntemin dünyada yaygın olarak kullanılabilmesi için biraz daha uzun dönem sonuçlarını beklememiz gerekiyor” dedi.
Bu yöntemin 6-18 ay yaşları arasında çocuklarda uygulandığını ifade eden Prof. Dr. Bulut, şu bilgileri verdi:
“Bu dönemde gelişimsel kalça çıkığı vakalarının tedavisi ile ilgili dünyada kanıtlanmış bazı yöntemler var. Eklem cerrahisinde kullanılan teknolojik bir yöntem olan artroskopi, ortopedik travmatolojilerde yaygın olarak uygulanıyor. Ancak bu tip olgularda, yani gelişimsel kalça çıkıklarında, artroskopi kullanılarak yapılan cerrahi bir yöntem henüz dünyada yok. Doğuştan kalça çıkığında bu yöntemi tedavi amaçlı olarak ilk defa biz kullanıyoruz. Artroskopi ile eskiden büyük bir yara açılarak yapılan ameliyat, küçük bir yara ile gerçekleştirilebiliyor.”
Bu tedavi yöntemini uyguladıkları ilk vakalarında hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını ifade eden Prof. Dr. Bulut, “Umuyorum ki diğer yaptığımız olgularda da geç dönemde de herhangi bir sorunla karşılaşmayacağız. Oldukça başarılı bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.
Çalışmalarının dünyanın saygın tıp dergilerinde de yayımlandığını dile getiren Prof. Dr. Bulut, “Ama uzun dönem takiplerine gereksinim duyuyoruz. Zaman içinde daha fazla ilgi göreceğini umuyorum” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious