Türk bilim adamlarının büyük keşfi!

Türk bilim adamlarının büyük keşfi!.14566
  • Giriş : 20.12.2008 / 08:29:00
  • Güncelleme : 20.12.2008 / 08:30:46

Obezitenin, kök hücre hastalığı olabileceğine ilişkin önemli kanıtlar elde etti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk bilim adamları obezitenin, bir kök hücre hastalığı olabileceğine ilişkin önemli kanıtlar elde etti. Organizmada insülin salgılanmasından sorumlu hücreler ile kök hücreleri birleştiren araştırmacılar, kök hücrelerin yağ hücrelerine dönüştüğünü tespit etti.

Bu ön bulguları hayvan çalışmalarıyla desteklemeyi düşünen bilim adamları, yüksek tansiyon, diyabet gibi kronik hastalıkların ana nedeni kabul edilen obezitenin önlenmesine ilişkin yeni açılımlar sağlanabileceğini öne sürdü.

Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÖGEM) Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz, birçok hastalığın tedavisinde umut olarak görülen kök hücrelerin, aynı zamanda obezitenin de nedeni olabileceğine ilişkin önemli kanıtlara ulaştıklarını bildirdi.

Karbonhidrat ağırlıklı 'kötü' beslenmeyle pankreastan fazla insülin salgılanması sonucu özellikle göbek bölgesindeki yağ oranının arttığını anlatan Karaöz, bunun bugüne kadar obezitenin önemli nedenlerinden biri olarak kabul edildiğini vurguladı.

Ancak bu olayın hangi mekanizmalarla gerçekleştiği, yağ hücresi sayısının mı, yoksa hücrelerdeki yağ oranının mı artırdığı konusunda görüş birliği olmadığını dile getidi. Karaöz, şunları söyledi: "Araştırmalarımızda pankreasın insülin salgılanmasını denetleyerek obeziteyi engelleyecek ipuçları bulduk.

Genetik faktörler obezitede rol oynasa da birey insülün düzeyini kontrol edebilirse obezite önlenebilir. Böylelikle, obeziteye bağlı insülin direnci ve diyabetle sonuçlanabilecek olaylar zincirinin önüne geçilebilir. Bu bulguları hayvan çalışmalarıyla da ortaya koyduğumuzda obezitenin nedenleri arasında kök hücreyi de tartışabileceğimize inanıyorum."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*