Türk bilimadamları tarihi bir 'gen' buldu

Türk bilimadamları tarihi bir 'gen' buldu.16241
  • Giriş : 03.03.2008 / 16:32:00

Prof. Dr. Üner Tan, tarafından 3 yıl önce tanımlanan ''genetik hastalık sonucu ortaya çıkan 4 ayak üzerinde yürüme sendromu''nun (Ünertan Sendromu) geninin bulunduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ÇÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Prof. Dr. Üner Tan tarafından yaklaşık 3 yıl önce tanımlanan, ''evrim teorisi için kanıt oluşturabileceği'' ifade edilerek dünya literatüründe büyük yankı uyandıran ''Ünertan Sendromu'' geninin, ÇÜ, Bilkent ve Başkent Üniversitesindeki bilim adamlarının ortak çalışması sonucu keşfedildiği belirtildi.

Buluşla ilgili makalenin, dünyanın en önde gelen bilim dergilerinden ''Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)''de bugün yayınlandığı belirtilen açıklamada, Ünertan sendromunun, yüz yıl kadar önce Hulusi Behçet tarafından bulunan ''Behçet sendromu''ndan sonra, Türk bilim insanlarınca dünya bilim tarihine geçen ikinci sendrom olması nedeni ile tarihsel önemi olduğu kaydedildi.

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde, akraba evliliği sonucu 6 kardeşte ''Ünertan Sendromu'' olarak da adlandırılan genetik bozukluk tespit edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious