"Türk Birliği" kurulmasına ilişkin öneri hayata geçiriliyor

  • Giriş : 17.02.2008 / 09:34:00

Projenin yaşama geçmesi için oluşturulan sekreterya, 20-22 Şubat'ta Antalya'da çalışmalarına başlıyacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılan Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik, İşbirliği Kurultayı'nda gündeme getirdiği ve daha sona bildiriye de taşınan "Türk Birliği" kurulmasına ilişkin önerisi hayata geçiriliyor. TBMM Başkanı Köksal Toptan, projenin gerçekleştirilmesi için kolları sıvadı.

Projenin yaşama geçmesi için oluşturulan sekreterya çalışmalarını yürütmek üzere, Türkçe Konuşan Devletler Parlamentolararası Konseyi'ni oluşturulacak. 20-22 Şubat tarihleri arasında Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın katılımıyla Antalya'da Türkçe Konuşan Devletler Parlamento Başkanları bir araya gelecek.

-BİRLİĞİ OLUŞTURACAK ÜLKELER-

Toplantıya, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan meclis başkanları veya başkanvekilleri ile genel sekreterleri davet edildi. Toplantıda, Türk Dilli Devletler Topluluğu Parlamentolararası Konseyi'nin kaç üyeden oluşacağı, Türk Dilli Devletler Parlamentosu'nun nerede kurulacağı ve sekreterya işlemlerinin nasıl işleyeceği konuları masaya yatırılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious