Türk Büyükelçiliği 'teknik arıza' dedi

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan'ın İran ziyareti sırasında Türk GSM operatörlerine ait cep telefonlarının “teknik arıza” nedeniyle kullanılamadığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'nin açıklamasında, Başbakan Erdoğan'ın 2-3 aralıkta İran'a yaptığı ziyaret sırasında Türk GSM operatörlerine ait cep telefonlarının çalışmadığı, bu nedenle Türkiye'den gelen heyet üyelerinin Turkcell'in İran Telekomünikasyon Şirketiyle “roaming” anlaşması bulunmasına rağmen Tahran'da cep telefonlarını kullanamadıkları belirtildi.

Turkcell'in İran temsilcisinin konu hakkında İran GSM operatörü nezdinde araştırma yaptığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yapılan araştırma sonucunda, sorunun İran'ı Dubai'ye bağlayan ve Basra Körfezi'nin altından geçen fiberoptik kabloların bir gemi tarafından koparılmasının neden olduğu teknik arızadan kaynaklandığı öğrenilmiştir. Söz konusu arızanın giderilmesi için çalışmalar halen devam etmektedir.

İran cep telefonu şebekesinin fiberoptik hat yeniden devreye sokulana kadar dünyaya bağlanabilmesi için dün akşam başka bir yönlendirme sağlanarak aksaklık geçici olarak giderilmiştir. Yaşanan kesinti sadece Turkcell'in değil, Avrupa'daki diğer GSM şebekelerinin de İran'daki hizmetini etkilemiştir. Bu dönemde, Fransız ve İtalyan cep telefonu şebekelerinin de İran'da çalışmadığı Büyükelçiliğimizce tespit edilmiştir.”

Başbakan Erdoğan'ın iki gün önce İran'a yaptığı bir günlük çalışma ziyareti sırasında, Türk GSM operatörlerine ait cep telefonlarının çalışmaması nedeniyle resmi heyet ve basın mensupları büyük güçlük çekmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious