Türk Büyükelçiliği'ne Ermeni saldırısı

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Ermeni soykırımı iddialarının yıldönümü nedeniyle yapılan gösteride, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'ne molotof kokteyli atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşık 200 kişilik grup, bugün öğleden sonra Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği önüne gelerek gösteri yaptı.

Terör örgütü PKK bayraklarının da açıldığı gösteride, Türk bayrağı yakıldı.

Göstericilerin, büyükelçilik bahçesine attığı molotof kokteyllerinden biri alev almazken, diğeri, büyükelçilikteki güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirildi.

Soykırım iddialarının yıldönümünde Ermeni diasporası ise bir çok ülkede gösteriler düzenledi.

Washington'da Türk Büyükelçiliğinin önünde toplanan Ermeniler Türkiye karşıtı sloganlar attı.

Ermeni gruplar İsrail, Yunanistan, Polonya, Fransa, Belçika, Gürcistan ve Lübnan'da da protesto gösterileri düzenledi.

Fransa'da iki aday da Ermeni yanlısı

Fransa'daki Ermeni dernekleri, soykırım iddialarını anma gerekçesiyle Paris'in merkezindeki ‘soykırım heykeli’ önünde bir gösteri düzenledi.

Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı gösteride konuşan, iktidardaki Halk Hareketi Birliği UMP milletvekili, Ermeni kökenli Patrick Deveciyan, Nicolas Sarkozy'nin Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, Ermeni yasa teklifini mutlaka Senato gündemine getireceğini söyledi.

Gösteride, diğer siyasi parti temsilcileri de kısa konuşmalar yaptı. Meydanda toplanan Ermeniler daha sonra Türkiye'nin Paris Turizm ve Kültür Müşavirliği binası önüne kadar yürüyüş yaptı.

Fransız solunun devlet başkanı adayı Segolene Royal de ‘soykırım günü’ dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Fransa'nın ‘soykırım’ı kabul etmiş olmasından "gurur duyduğunu" savundu. Royal, Türkiye'nin de "aynı şeyi yaparak" ‘soykırım’ı tanımasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious