Türk Büyükelçi'nin koruması 40 gündür kayıp

Türk Büyükelçi'nin koruması 40 gündür kayıp.14609
  • Giriş : 23.07.2008 / 08:09:00
  • Güncelleme : 23.07.2008 / 08:36:27

7 ay önce Türkiye’nin Meksika Büyükelçiliği’nde göreve başlayan koruma polisi 40 gündür kayıp. Esrarengiz biçimde ortadan kaybolan Cemil Kaparca için FBI da arama emri çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye’nin Meksika Büyükelçisi Nurver Nureş’in yakın koruması Cemil Kaparca “tuhaf” şekilde ortadan kayboldu.

40 gündür kayıp olan koruma polisinin bulunması amacıyla Meksika ve Amerikan polisi alarma geçti. Bursa Emniyet Müdürlüğü’nde görev yaparken yurtdışı misyon koruma sınavını kazanan 8 yıllık polis memuru Kaparca yedi ay önce Meksika’nın başkenti Mexico City’e giderek Büyükelçilik’te göreve başladı. Büyükelçi Nurver Nureş’in yakın koruması olan bekar polis memuru 15 Haziran günü büyükelçiyi konutundan almaya gitmedi.

EVİ ÇİLİNGİRLE AÇILDI

Büyükelçi, ev ve cep telefonundan ulaşamadığı koruması Cemil Kaparca’nın hayatından endişe duyarak girişimde bulundu. Nureş’in talimatı ile elçilik görevlileri çilingir marifetiyle Kaparca’nın kiraladığı dairesine girdi. Eşyaların düzenli olduğu dairede hırsızlık olduğuna ilişkin bir emareye rastlanılmadı. Beylik silahı Büyükelçilik’te olan Kaparca’nın labtop bilgisayarı ile kişisel eşyalarını yanına alarak “sırra kadem” bastığı anlaşıldı.

BAVULUNU GÖTÜRMEMİŞ

Elçilik görevlileri dairenin giriş holünde Kaparca’nın içine kıyafetlerini koyduğu valizini gördü. Elbiselerini düzenli biçimde katlayarak bavula koyan Kaparca’nın valizini yanına almaması dikkat çekti. Büyükelçilik, birkaç gün koruma polisinin geri dönmesini bekledi. Ancak, Kaparca’dan bir haber alınamayınca durum Meksika Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile yetkili makamlara bildirildi. Büyükelçilik, 15 Haziran’dan beri kayıp olan polis memuru Cemil Kaparca’nın bulunması için Mexico City Emniyet Müdürlüğü’ne resmi başvuru yaptı. Başkent Mexico City olmak üzere tüm ülke genelinde arama başlatıldı.

ARAMA ABD’YE KAYDIRILDI

Büyükelçilik, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ile ABD’deki Başkonsolosluklarımızı da bu konuda bilgilendirdi. Koruma polisinin Meksika’dan Amerika’ya gittiği düşünülerek arama çalışmaları ABD’yi kapsayacak şekilde genişletildi.

Federal Soruşturma Bürosu FBI’nin de kayıp Türk polisle ilgili soruşturmaya dahil edildiği öğrenildi. Esrarengiz şekilde ortadan kaybolan polis memuru Cemil Kaparca’nın kardeşinin de Ankara’daki Polis Koleji’nde komiser muavini olarak görev yaptığı öğrenildi. Kaparca hakkında daha önce görev yaptığı Bursa Emniyet Müdürlüğü’nde de araştırma başlatıldı. İyi sicili olan Kaparca’nın psikolojik sorunu olmadığı belirlendi. İçine kapanık bir yapıya sahip olduğu belirtilen Kaparca’nın Türkiye’ye dönmesi için mutlaka Amerika’dan uçağa binmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

KAÇ POLiS GÖREVLi?

Türkiye’nin Meksika Büyükelçiliği’nde bir komiser ile iki polis memuru korumalık yapıyor. Türkiye’nin yurtdışındaki Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve Daime Temsilcilikleri’nde 137’si amir, 257’si polis memuru toplam 394 polis görev yapıyor. Üç yıl görev yapan polisler hem dolar ve euro cinsi maaş alıyor hem de Türkiye’deki maaşları devam ediyor.

Bir ev ve araba almak isteyen yüzlerce polis misyon koruma sınavını kazanabilmek için ter döküyor. Bu olay, Türk Polis Teşkilatı tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor. Cemil Kaparca’nın kaçırılma ihtimali üzerinde duran Emniyet Genel Müdürlüğü konuyla ilgili olarak ABD ve Meksika polisini uyardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*