Türk çayı belgesel oldu

  • Giriş : 06.03.2006 / 00:00:00

Türkiye'de özel çayın lider kuruluşlarından olan Ofçaysan A.Ş., çayın tüm yönleriyle tanıtıldığı bir belgesel hazırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DEMHA Yönetmeni Halil Demirci tarafından hazırlanan belgesel, yaklaşık bir yıllık çalışma sonucunda çayın dalından bardağa kadar bütün yönlerinin konu edildiği bir film oldu.

İnsanoğlunun içecek olarak sudan sonra en çok çay tükettiğini belirten Demirci, "Çay bitkisi yer yüzünde dünyanın en imtiyazlı bitkilerindendir. Bu filmin, Türk çayını dünyaya tanıtacağını düşünüyorum. Çekim kalitesi olarak Avpupa Yayın Birliği standartlarında hazırladık. Başta Trabzon, Rize ve Artvin Valilikleri olmak üzere katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

"Ofçaysan A.Ş. adına çekilen 'Çayın Serüveni' filmi Türkiye'de alanında büyük bir boşluğu dolduracaktır" diyen Ofçaysan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Kasap ise, "Çay sektöründe 18 yıldır hizmet veriyoruz. 2006 itibariyle Türkiye'de özel sektörün lider kuruluşu konumundayız. Yıllık üretim ve pazarlama kapasitemiz olan 18 bin ton çayı işleyip pazarlayan firmamız, ürettiğimiz çayın bahseden bardağa gelişini görsel ve işitsel bir filmle kamuoyunun bilgisine sunmayı bir ihtiyaç olara gördük" diye konuştu.

Kasap, çayın serüveni için bu konuda tecrübeli DEMHA şirketiyle anlaştıklarını ifade ederek şöyle konuştu: "Yaklaşık bir yılda hazırlanan film, eğitici ve öğretici özelliğinin yanında tanıtıcı özelliği ile de önplana çıkıyor. Güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Emeği geçenleri de kutluyorum."

Geniş bir kadroyla hazırlanan 'Çin'den Türkiye'ye Çayın Serüveni' filminin yapımcılığını Meltem Yazıcı ile Sibel Deniz, seslendirmesini ise ünlü spiker Mesut Mertcan gerçeşleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious