Türk çocuklarını seviyorlar

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

Almanya Meclis Başkanı Dr. Norbert Lammert yetenekli Türk çocuklarının iyi yetiştirilmesinin önemli toplumsal görevlerden biri olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bunun gerçekleşmesi için Alman toplumunda bir "zihniyet değişikliğine" ihtiyaç olduğunu belirten Lammert, Almanya'ya zannedildiği gibi fazla göçün yaşanmadığını belirtti.
Meclis Başkanı, "Dünyada göçmenler için Almanya kadar cazip olan az sayıda ülke var. Ancak demografik gelişmesinden, ekonomik canlılığından ve sosyal güvenlik sisteminin yapısından dolayı Almanya kadar göçmenlere ihtiyacı olan ülke sayısı da çok az. Artık soru Almanya'nın göç ülkesi olup olmadığı değildir. Asıl soru Almanya'ya göçün hangi şartlarda gerçekleşeceğidir ve göçmenler arasında Alman vatandaşlığını alanların sayısının artmasıdır" dedi.

Alman toplumunun "hür" bir toplum olduğunu belirten Lammert, "Hürriyeti tercih etmiş olan bir toplum aynı zamanda çoğulculuğu da kabul etmiştir. Çoğulculuk ise ihtilafları da beraberinde getirir. Bu ihtilafların tartışılması için ise asgari oranda ortak değerlere ihtiyacımız vardır. Bu değerlerden en önemlisi ortak dildir." dedi.

Bundan birkaç ay önce okul bahçesinde öğrenci, veli ve öğretmenler tarafından ortaklaşa alınan zorunlu Almanca uygulama kararı ile gündeme gelen ve tartışmalara neden olan Berlin'deki Herbert-Hoover Ortaokuluna verilen ödül töreninde konuşan Lammert, bu okuldaki uygulamayı da "örnek bir uygulama" olarak değerlendirdi. Alman Milli Vakfı tarafında 2006 yılı Alman Milli ödülü ile ödüllendirilen okulun bu ödüle layık görülmesini Almanya için 2006 yılının en önemli iki olayından biri olarak değerlendiren Dr. Lammert, "Gelecekte 2006 yılından zihinlerde kalacak iki olay var. Bunlardan biri ülkemizde devam etmekte olan Futbol Dünya Şampiyonası, diğeri ise Herbert Hoover okuluna verilen bu önemli ödül olacaktır." dedi.

Alman Milli Vakfı eski başbakanlardan sosyal demokrat Helmut Schmidt öncülüğünde tanınmış iş adamları ve sanatçılar tarafından 1993 yılında kuruldu. Alman birliğini güçlendirme ve geliştirme gayesi güden Alman Milli Vakfı Herbert-Hoover okuluna 75 bin Euro değerinde ödül verdi. Ödülün veriliş gerekçesinde ise şu değerlendirmeye yer verildi: "Hiç kimseyi dışlamadan birlikte okul yaşamını başarılı bir şekilde düzenlemek ve öğrencilerin mesleki şanslarını artırmak için öğrenci, veli ve öğretmenler yoğun bir tartışma yürüttü. Bu tartışmadan sonra idari herhangi bir baskı olmadan okul dili olarak Almanca kullanılması konusunda ortak bir karara varıldı. Bu özgirişim karara katılan tarafların kültürel köklerine dokunmadan uyumun önşartı olarak dilin önemini belirgin bir şekilde göstermektedir." Herbert Hoover okulunda eğitim gören toplam 370 öğrencinin yüzde 90'ı göçmen çocuklardan oluşmaktadır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious