Türk demek Türkçe demektir

Türk demek Türkçe demektir.19359
  • Giriş : 23.06.2009 / 21:47:00
  • Güncelleme : 23.06.2009 / 21:49:01

Kutlamalar, Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Balgusan köyündeki Karamanoğlu Mehmet Bey’in türbesinin ziyaretiyle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

732. Yıl Türk Dil Bayramı törenlerle kutlanırken Türkçe'nin önemine dikkat çekildi. Kutlamalar, Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Balgusan köyündeki Karamanoğlu Mehmet Bey'in türbesinin ziyaretiyle başladı.

Köy meydanında saat 11.00'de başlayan törende, Karamanoğlu Mehmet Bey'in türbesi ziyaret edildi. Ziyaretin ardından öğrenciler halk oyunları gösterileri sundu. İlk günkü kutlamalara Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katılırken, minik öğrenciler, törenin yapıldığı alanda, Türkçe'nin önemini anlatan dövizlerle geçiş yaptı. Türk Dil Bayramı kutlamaları, cuma gününe kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek. Ermenek Belediye Başkanı Necati Akpınar, törende yaptığı konuşmada, bir milletin kültür dünyasında ne varsa dilinde de onun yansımalarının görüleceğini söyledi. Türkçe'nin, Türk milletinin zengin duygu ve düşünce dünyasının ortak bir ürünü olduğunu ifade eden Akpınar, şunları kaydetti:

 “TÜRKÇE BİZİM KİMLİĞİMİZ” ''Sevecen, hoşgörülü, yardımsever milletimizin bu özellikleri diline ve davranışlarına da yansımıştır. Türkçe bir anne dili kadar temiz, su şırıltısı kadar ahenkli, bir elmas pırıltısı kadar ışıltılı bir dildir. Konuşurken, dinlerken hiçbir kelime kulaklarımızı tırmalamaz, hiçbir cümle sizi rahatsız etmez. Büyük medeniyetlerden süzülerek gelmiş, onları birleştiren çok zengin bir dile sahibiz. Türkçe bizim kimliğimizdir.'' MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış da Karamanoğlu Mehmet Bey'in 732 yıl önce gür sesiyle yayımladığı fermanıyla Türkçe yazmanın, konuşmanın hor görüldüğü bir dönemde, Türkçe'yi devlet dili ilan ettiğini ve Türkçe'nin gelişmesine büyük katkılarda bulunduğunu vurguladı. Bu nedenle Karamanoğlu Mehmet Bey'in tarih sayfalarında yerini alan bir kahraman olduğunu belirten Çalış, ''Burada olan insanlar Karamanoğlu Mehmet Bey'in torunlarıdır'' dedi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de Türk dili ve mili şuurun önemine vurguda bulunarak, ''Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir'' dediğini anımsatan Çalış, ''Milli birliğimiz ve geleceğimiz açısından dilimiz üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Dilimizi koruyarak bugünlere ulaştırmak kolay olmamıştır. Türk dilini her türlü yozlaşmadan koruma konusunda toplumun tüm kesimlerine görev düşmektedir'' diye konuştu. Protokol konuşmalarının ardından temsili olarak Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türkçe'yi resmi dil olarak ilan eden fermanı okundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*