Türk derneği'nden, kadınlara dikiş-nakış kursu

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Zübeyde Hanım Kosova Türk Kadınları Derneği ile Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutanlığı'nın ortaklaşa başlattıkları biçki, dikiş-nakış kursunu tamamlayan 27 bayana sertifikaları verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zübeyde Hanım Kosova Türk Kadınları Derneği'nin girişimiyle Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutanlığı'nın desteğiyle 3 ay önce başlatılan biçki, dikiş-nakış kursu dernek ofisinde düzenlenen sertifika töreniyle sona erdi. İlki Dragaş bölgesinde gerçekleştirilen ve 30 bayanın eğitim gördüğü kursun ardından, Prizren'de başlatılan dikiş kursunda 27 bayan eğitim gördü.

Zübeyde Hanım Derneği'nde gerçekleştirilen sertifika törenine Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutanı Kurmay Yarbay Bülent Çelik, tabur personeli, Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği Başkanı İrfan Şekerci, Filizler Türk Kültür Sanat Derneği Başkanı Ferhat Derviş, Kosova polisi temsilcileri, Kosova Sanatkarlar Derneği Başkanı Ethem Baymak, yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Törende bir konuşma yapan Zübeyde Hanım Kosova Türk Kadınları Derneği Genel Başkanı Birsen Gota, "Türk Taburu'yla ikincisini gerçekleştirdiğimiz biçki, dikiş-nakış kursunda bizlere büyük emeği geçen Kosova Türk Taburu'na minnettarız. Dernek olarak kursu başlatmaya karar aldığımızda ilk düşüncemiz zor ekonomisi olan Kosova kadınına en azından ailesinin bütçesine katkıda bulunmaları için biçki, dikiş-nakış kursunu başlatma kararı aldık. Ayrıca amaçlarımızdan biri hem kurs düzenlemek, hem de Türk, Arnavut ve Boşnak bayanları bir araya getirerek kaynaştırmak ve dayanışmayı sağlamaktır." dedi.

Dernek Başkanı Birsen Gota'nın konuşmasının ardından sözü alan Kosova Türk Tabur Komutanı Yarbay Bülent Çelik, "Biçki, dikiş-nakış kursu ve benzeri kurslar, Kosova Türk Taburu tarafından imkanlarımız ölçüsünde desteklenmiş ve desteklenmeye devam edilecektir. Bu tür kurslar Kosova halkının üretim gücünü artırma yönünde atılmış önemli adımlardır. Bu vesileyle Zübeyde Hanım Derneği başkanı ve üyelerini bir kez daha tebrik etmek istiyorum. Kosova'nın bu zor günlerinde attıkları cesaretli adımlarla bizlerin Kosova hakkındaki kaygılarını hafifletmektedirler. Kosova halkı savaştan 7 yıl sonra artık sivil inisiyatifi ile kendi çalışmaları ve kendi geleceklerine yönelik olumlu adımlar atmaya başlamıştır. Biçki, dikiş-nakış kursu bu adımların güzel örneklerinden biridir. Sadece Zübeyde Hanım Kosova Türk Kadınları Derneği'nin değil, Kosova halkına faydalı kardeşlik, eşitlik ve adalete inanan bir diğerinin kültürüne, diline, gelenek-göreneğine saygılı tüm derneklerin düzenleyecekleri kursları mümkün olduğunca desteklemek gayreti içerisindeyiz. Hepinizi teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından dernek başkanı Birsen Gota, katkılarından dolayı Kurmay Yarbay Çelik'e bayanların hazırladıkları elişi bir takım hediye etti. Ardından kursu tamamlayan bayanlara sertifikaları dağıtıldı. Tören sonunda hazırlanan kokteyle geçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious