Türk dernekleri Fransa'yı eleştirdi

  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

Fransa'daki Türk dernekleri, Sosyalist Parti'nin sunduğu sözde Ermeni soykırımın inkarının suç sayılmasını öngören yasa teklifin sert tepki gösterdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa Türkiye Kökenli Vatandaşlar Örgütü (RACORT) tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu yasa teklifinin, ''Türk ve Ermeni kökenli Fransız vatandaşlarının arasındaki uçurumu derinleştireceği'' savunuldu.

Türkiye'de yaşanan demokratikleşme süreciyle birlikte, geçmişteki trajik olayların son yıllarda Türk ve Ermeni aydınlar arasında daha rahat bir biçimde tartışılmaya başladığı hatırlatılan bildiride, Fransız siyaset sınıfının bir bölümünün bu konuyu ''demagojik ve çıkarcı'' bir biçimde yaklaşması eleştirildi. Bu konunun Türkiye'nin AB üyeliği için önkoşul olarak yeni bir ölçüt olarak getirilmesine karşı çıkılan bildiride, Fransa'da Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan aşırı sağ siyasetçilerin tutumları da eleştirildi.

-COJEP'İN BİLDİRİSİ-

Merkezi Strasbourg'da bulunan COJEP isimli Türk sivil toplum örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada da yasa teklifinin bu ülkedeki Türkler için ''rencide edici'' olduğu vurgulandı. Bildiride, şu görüşlere yer verildi: ''Fransa'nın, Ermeni görüşleri doğrultusunda tavır alması ve son günlerde Erivan'ın duruşuna paralel çıkışlar göstermesi gündeme şu soruyu getirmiş oldu.

Fransa, kendi çocuklarının bir kısmına gayrimeşru muamelesi mi yapmaktadır? Gerçekten hangi nedenden dolayı Fransa, Ermeni kökenli yurttaşlarıyla Türkiye kökenli yurttaşları arasında köprü görevinde bulunmayıp bu toplulukların yeniden barışmasına vesile olmasın. Birileri onun gözünde diğerlerine göre daha fazla mı katma değere sahiplerdir?

Birileri seçim terazisinde daha ağır mı basmaktadırlar?'' ''Osmanlı'nın son dönemindeki trajik olayların Ankara ve Erivan'ın işbirliği içinde açıklığa kavuşması, netleştirilmesi ve duyurulmalıdır'' denilen bildiride, ayrıca şu görüşler yer aldı: ''Bizler, tarihi söylemeyi ve tarihin bir kısmını kendi duyarlılıklarımız doğrultusunda yorumlamayı ve ona göre hareket etmeyi doğru bulmuyoruz.

Ancak, ülkemiz tarihi için birşeyler yapabiliriz ve bu tarih tekrar barışmanın tarihi olacaktır. Bu yasa teklifiyle, gerçeklerin daha da aydınlanması için tartışma ortamı ve zemininin ortadan kalkacağı için üzgünüz. Bir kere daha diyalogları kesecek özgürlük kısıtlayıcı bir kanunla karşı karşıyayız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious