Türk Dil Kurumu imlaya noktayı koydu

Türk Dil Kurumu imlaya noktayı koydu.16627
  • Giriş : 02.01.2009 / 17:59:00

Bir gazetenin Merkez Bankası'nın 200 TL'lik banknotlarında imkla hatası bulunduğuna dair tartışmalara son noktayı Türk Dil Kurumu koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vatan Gazetesi'nin Merkez Bankası'nın 200 TL'lik banknotlarında imkla hatası bulunduğuna dair iddialarına ve çıkan tartışmalara son noktayı Türk Dil Kurumu koydu.

Merkez Bankası'nın açıklamasının ardından, Türk Dil Kurumu'nun görüşüne başvuran Haber 7 konuya açıklık getirdi. Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın'ın konuya ilişkin sorularımıza şu yazılı açıklamayı yaptı...

"Sayı adlarının nasıl yazılması gerektiği Yazım (İmla) Kılavuzu'nun ilk baskılarından bu yana belirtilmektedir. Son baskı kılavuzumuzda da "Sayıların Yazılışı" başlığı altında Para ile ilgili işlem ve senet, çek vb. ticari belgelerde geçen sayılar bitişik yazılır denilmekte ve 650,35 (altıyüzelliYTL,otuzbeşYKr) örneği verilmektedir. Para da doğrudan doğruya ticari belgelere konu bir ödeme aracı olduğuna göre sayı adının bitişik yazılması yanlış sayılamaz.

Yazım, yani imla, bir gelenektir. Yeni Türk harflerinin kabulünden bu yana paralarımızın üzerindeki sayı adlarının yazılışında da bir gelenek oluşmuştur. Bu gelenek, paradaki sayı adlarının bitişik yazılması biçimindedir. Örneğin 1939 ve 1946 yıllarında dolaşıma çıkarılan 500 TL'de sayı adı BEŞYÜZ, 1992'de dolaşıma çıkarılan 250000 TL'de ise sayı adı İKİYÜZELLİ BİN biçimlerinde yazılmıştır.

Bu nedenle yeni dolaşıma çıkarılan 200 TL'deki sayı adının İKİYÜZ biçiminde yazılması yanlış sayılamaz."

TDK

Açıklamalar Merkez Bankası'nın haklı olduğunu ortaya koyarken Vatan Gazetesi'nin iddiası boşa çıktığını gösterdi....

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*