Türk diplomatların kahramanlık filmi

Türk diplomatların kahramanlık filmi.33043
  • Giriş : 15.11.2008 / 17:38:00

İKİNCİ Dünya Savaşı sırasında Avrupa'da görevli Türk diplomatların, Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşı Yahudileri, Nazilerin ellerinden kurtarma hikayesinin anlatıldığı “Desperate Hours-Umutsuz Saatler" adlı belgesel film gösterime girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Berlin Başkonsolosluğu ve Berlin Yahudi Cemaati tarafından organize edilen etkinliğe, görev süresi sona eren Başkonsolosu Ahmet Alpman, Berlin Yahudi Cemaati Başkanı Lala Süsskind, Yeşiller AP Milletvekili Cem Özdemir, Federal Meclis milletvekili Hakkı Keskin, Berlin Emniyet Müdürü Dieter Glietsch, Alman ordusunda görevli babası Türk annesi Alman Yarbay Ferdi Akaltın ve çok sayıda davetli katıldı.

Belgesel filmin gösterimi öncesi kısa konuşma yapan Başkonsolos Ahmet Alpman, Paris ve Rodos'ta görevli Türk diplomatların yaşamlarını tehlikeye atarak, Yahudileri Naziler'in ellerinden kurtarmasının ancak kahramanlık olarak adlandırılabileceğini ifade etti.

Başkonsolos Ahmet Alpman, Fransız vatandaşlığına geçmiş Türk Yahudiler'in bu ülkede görevli Türk diplomatlarının gayretiyle Türk vatandaşlığına alınarak Naziler'in ellerinden kurtarıldığını belirtirken, “Demek ki çifte vatandaşlık kötü bir şey değilmiş tam tersine hayat kurtaran bir uygulama bile olabiliyormuş” diyerek çifte vatandaşlığa karşı çıkanlara bir de gönderme yaptı. Belgeseli izledikten sonra değerlendirme yapan Berlin Yahudi Cemaati Başkanı Lala Süsskind, “Çok etkilendim. İzlediklerimiz büyük bir insanlık örneği. Yapılan iyi ve doğru şeylerin duyurulması lazım. Ne yazık ki yapılan bu iyilikler şimdiye kadar yeteri kadar duyurulmadı. İyilere cesaret vermek ve iyilikleri teşvik etmek için bu iyiliklerin ödüllendirilmesi gerekir. Ne diyebilirim ki. Tıpkı filmin son cümlesindeki gibi insanlık adına teşekkür ediyorum” dedi.

Belgesel filmde 2'nci Dünya Savaşı sırasında Paris'te görevli Türk diplomat Necdet Kent ile Namık Yolga ve Rodos'ta görevli Selahattin Ülkümen'in Avrupa'ya göç eden Türk vatandaşı Yahudiler'i toplam kampından kurtarmaları anlatılıyor. Özellikle Paris'te görevli muavin konsolos Necdet Kent'in, toplama kampına götürülmek üzere trene bindirilmiş Yahudiler'in yer aldığı vagona binerek Nazi subaylarıyla yaptığı tartışma anlatılıyor. Belgeselde, Necdet Kent"in Nazi subaylarına “Türk vatandaşı Yahudiler'i almadan vagondan inmeyeceğim” diye direndiği ve 3 saat boyunca Yahudiler'le birlikte trende yolculuk yaptıktan sonra vagondaki Yahudiler'le birlikte serbest bırakıldıkları anlatılıyor.

Belgesel filmin gösterimi sonrası "Sarband' adlı müzik grubu Türkçe, İspanyolca, İbranice ve Arpça şarkılardan oluşan bir konser verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*