Türk doktor 'en iyilerin en iyisi' seçildi

Türk doktor 'en iyilerin en iyisi' seçildi .15958
  • Giriş : 25.10.2007 / 09:54:00

Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın isteğiyle 1989'da Türkiye'ye gelen göz doktoru Prof. Dr. Murat Öncel, alanında dünyanın en iyisi seçildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öncel, eylül ayında İtalya'da düzenlenen 'Retina ve Travma' toplantısında yüzlerce meslektaşını geride bırakarak 'Best of the Best' ödülünü aldı. Büyük ödülü kazanan Öncel, "Bu ülkemiz açısından gurur verici bir olay. Ülkemizde araştırmaya harcanan yıllık ücret, ABD'nin birkaç yüz katı daha az. Biz çok daha kısıtlı imkanlara sahip olmamıza rağmen dünya genelinde Amerikalı ve Avrupalı doktorları geçip birinci oluyoruz." dedi. Öncel'in aldığı ödül, dünya genelinde son bir yıl içinde en iyi göz ameliyatlarını gerçekleştiren göz doktoruna veriliyor.

İtalya'nın Ravenna kentinde aldığı ödülün kendisi için büyük bir onur kaynağı olduğunu anlatan Öncel, duygularını şu ifadelerle dile getiriyor: "Gala gecesinde herkese uzmanlık alanıyla ilgili ödüller veriliyordu. En son sıra iyilerin en iyisi anlamına gelen 'Best of the Best' ödülüne geldi. Salondaki sessizlik, okunan ismimle bozuldu. O an ülkem ve benim için en gurur verici zamandı."

1989 yılında Ezcacıbaşı Tıp Teşvik ödülünü alan Öncel, daha önce de American Society of Retina Specialists (Vitreous Society) tarafından 2003 yılında onur ödülüne layık görüldü. Öncel, ayrıca Ağustos 2004'te ABD San Diego'da Retina ödülü, 2005 yılında İtalyan Retina toplantısında İtalya birinciliği ve Eylül 2006 tarihinde Fransa'daki American Society of Retina Specialists toplantısında Senior Honor ödülünü almıştı.

Prof. Dr. Öncel, Turgut Özal'ın daveti ile Türkiye'ye gelmişti

1959'da Amerika'nın Ohio eyaletinde dünyaya gelen Öncel'in dedesi, Atatürk'ün yakın arkadaşı 4. dönem Bursa Milletvekili Rüştü Egel. Babası ise Samsunlu dahiliye mütehassısı Hasan Fehmi Öncel. İlkokuldan sonra Türkiye'ye dönen Öncel, 1982'de İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Bu yıllarda tüm göz ameliyatları içinde en komplike müdahale olarak gösterilen 'vitrektomi' ameliyatlarına merak salan başarılı doktor, baba dostu Vehbi Koç'un desteği ile Amerika'ya gitti. New Orleans'ta 2 yıl vitrektomi konusunda üst ihtisas yapan Öncel, ardından Mayo Clinic ve Cleveland'da çalıştı. 1987'de Turgut Özal'la Amerika'daki göz ameliyatı sırasında tanışan Öncel, Özal'ın daveti üzerine 1989 yılında Türkiye'ye döndü. İstanbul'daki ilk 'vitrektomi' ameliyatını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde gerçekleştiren Öncel, gözle ilgili değişik cerrahi teknikler uyguladı. Prof. Dr. Öncel, İstanbul'daki bazı üniversitelerde misafir öğretim görevlisi olarak dersler de veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious