Türk doktora, Politzer ödülü

Türk doktora, Politzer ödülü.6240
  • Giriş : 17.12.2008 / 16:30:00

Op. Dr. Murat Songu, "Orta Kulak Basıncının Düzenlenmesinin Nöronal Kontrol Mekanizmaları" isimli çalışmasıyla, dünyadaki en itibarlı KBB topluluğu ödülü olan Politzer'e layık görüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Songu, "Orta Kulak Basıncının Düzenlenmesinin Nöronal Kontrol Mekanizmaları" isimli çalışmasıyla, dünyadaki en itibarlı KBB topluluğu ödülü olan Politzer'e layık görüldü.

Antalya'da düzenlenen Uluslararası Kolesteatom ve Kulak Cerrahisi Kongresi'nde sunduğu çalışmanın Politzer Derneği tarafından verilen ''En İyi Klinik Çalışma Ödülü''ne layık görüldüğünü kaydeden Op. Dr. Songu, orta kulak hastalıklarının sebebini irdelemek için 2005 yılında Fransa'da başlattığı çalışmasını, Prof. Dr. Asım Aslan'ın desteğiyle 4 yılda Türkiye'de tamamladığını ifade etti.

Songu, Türkiye'nin adını KBB camiasında ön plana çıkarmanın kendisini gururlandırdığını belirtti.

Orta kulak rahatsızlıklarının tedavisinin cerrahi müdahaleyle mümkün olduğuna değinen Murat Songu, "Bu ameliyatın birçok komplikasyonları mevcut. Sonuçları çok travmatik olabilen bir hastalığın özüne inmek lazım. Orta kulak rahatsızlıklarının, sinir mekanizmalarıyla ve sinir iletimindeki bozukluklarla oluştuğu düşünülüyor. Bu görüşü destekleyen hayvanların incelendiği çalışmalar olmasına rağmen bizimki, insan incelenerek yapılan ilk çalışma. Bu yüzden kıymetli bulundu ve ödüle layık görüldü. Çalışmalarımız sonucunda akut ve kronik kulak hastalıklarının gelişiminde önemli rol oynayan orta kulak havalanmasındaki bozuklukların çözümüne bir adım daha yaklaşmış olduk." diye konuştu.

Politzer Derneği Başkanı Jacques Magnan'ın elinden aldığı ödülün kendisini mutlu ettiğini belirten Op. Dr. Songu, çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Kulak cerrahisinin öncülerinden olan Adam Politzer adına kurulan Politzer Derneği, dünyanın en eski ve itibarlı KBB topluluğu olarak biliniyor. Derneğin ödülü de bu alanda yapılan önemli çalışmalara veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*