Türk doktorlar Kongo'ya gitti

Türk doktorlar Kongo'ya gitti.8647
  • Giriş : 23.08.2008 / 20:40:00

Sağlık Mensupları Derneği (SAMEDER) üyesi 33 kişilik ekip, sağlık taraması ve tedavi hizmeti vermek amacıyla bir haftalığına Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SAMEDER Başkanı Necdet Kızılkaya, Kongo'ya hareket etmeden önce Adana Şakirpaşa Havalimanında yaptığı açıklamada, Türk İşbirliği Kalkınma İdaresi (TİKA) işbirliğiyle gerçekleştirdikleri çalışma kapsamında, başkent Kinşasa ve Kasai illerinde sağlık taraması, muayene, teşhis ve tedavi hizmeti gerçekleştireceklerini kaydetti.

Aralarında doktorlar, diş doktorları, eczacılar ve yardımcı sağlık personeli ile bir basın mensubunun bulunduğu ekiple, 5 bin hastayı muayene ve tedavi etmeyi, 50 cerrahi müdahale ve 200 sünnet yapmayı planladıklarını söyleyen Kızılkaya, ''Bu kapsamda kullanacağımız ilaç ve tıbbi malzemeleri önceden gönderdik. Gönderemediğimiz malzemeleri de yanımızda bagaj olarak götürüyoruz'' dedi.

Çalışmaları, ülkede faaliyet gösteren AUBE Derneği işbirliğiyle gerçekleştireceklerini söyleyen Kızılkaya, şöyle devam etti:

''Başkent Kinşasa'da bir prefabrike hastane yapmayı planlıyoruz. Projesi hazır olan hastanenin yapımı için, yer temini ve diğer işlemler konusunda Kongo yetkilileriyle görüşeceğiz. Amacımız, sağlıklı içme suyunun dahi yeterince temin edilemediği Afrika kıtasının yokluklar içerisindeki bu ülkesinde sağlık hizmeti adına küçük de olsa bir katkı sağlamak. Bu arada ülkemizi, milletimizi ve kültürümüzü tanıtıp temsil etmek.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*