Türk doktorun büyük başarısı

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

Türk bilim adamı, kemik içerisine çakılan çiviler ve uzaktan kumanda ile 3,5 ayda 10 cm boy uzatan bir yöntem geliştirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doç. Dr. Önder Baran, araştırma görevlileri Bora Uzun ve Hakan Oflaz ile birlikte çalıştıklarını anlatan Havıtçıoğlu, 'Hastanın bacağı 4 cm kısa ise çivinin içerisine yerleştirilen özel sistemlerle o miktarda boy uzayacak. Hasta istese de bunun üzerinde bir uzama gerçekleşmeyecek'' dedi.

TEK BACAKTA KISALIK
Şekil bellekli alaşımlardan yararlanılarak insanın boyunun uzatılması projesinde, elektronik bir frekansın uzaktan kumanda ile harekete geçirilerek kemik içerisine çakılan çivinin yukarıya doğru hareketinin sağlanacağını dile getiren Havıtçıoğlu, hastaya verilecek kumandayla kendi boyunu kendisinin uzatabileceğini ifade etti. Havıtçıoğlu, hastanın boyunun her gün 1 mm uzatılabileceğini, bu yöntelermle uyluk kemiğinin 15, kaval kemiğinin 10 cm olmak üzere toplam 25 cm'lik bir uzamanın gerçekleştirilebileceğini bildirdi. Yöntemin her isteyene uygulanmayacağına dikkati çeken Havıtçıoğlu, bacağında travma sonrasında tek bacakta kısalığı olanların sistemden yararlanacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious