Türk dostu Ermeniler rahatsız oldu

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Fransa meclisinin, sözde Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasa teklifini kabul etmesine en anlamlı tepki Suriye'de yaşayan bir Ermeni'den geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Halladjian, "Bizimle Türk kardeşlerimiz arasında hiçbir sorun yok" diyor.

Fransa Meclisinin sözde Ermeni soykırımını tanımamayı suç sayan yasa teklifini kabul etmesine en anlamlı tepki Suriye'de yaşayan Edward Haladjian adlı Ermeni'den geldi. Yusuf İsa isimli bir Türk ile Al Boustan Turizm şirketini 15 yıldır işleten Edward Halladjian, Fransayı Ermeni meselesini siyasi bir koz olarak kullanmakla suçluyor. Masasından Ermenistan bayrağını eksik etmeyen Edward Halladjian, duvara ise üzerinde Sultan Ahmet Camii'nin resmi bulunan bir takvim asmış. Halladjian, Türk ve Ermeni halk arasında bir sonunun olmadığına vurgu yapıyor.

Türkiye ile Ermeniler arasındaki sorunların çok geride kaldığına dikkat çeken Halladjian,"Biz Suriye'de Türklerle kardeş gibi geçiniyoruz. Ermenilere Türkler tarafından soykırım uygulandığının iddia edilmesine nenden olan meseleyi biz çoktan unuttuk. Bu, yüz yıl önceki mesele. Biz Ermeniler, Türklerle bir arada yaşamaya alışmış bir milletiz. Sonuç olarak her iki millet arasında çok büyük sorunlar yok" diyor.

Fransa'nın Ermeni meselesini Türkiye'nin Avrupa Birliğine girmemesi konusunda siyasi bir koz olarak kullandığını düşünen Halladjian, "Türklerle hiçbir sorunumuz yok. Eğer bu meselenin çözümü isteniyorsa her iki taraf bir araya gelsin ve bu sorunu çözsünler.'' değerlendirmesinde bulunuyor.

Türk ortağı Yusuf İsa ile yaklaşık 15 yıldır beraber çalıştıklarını anlatan Halladjian,"Birlikte bir turizm şirketini ortak olarak işletiyoruz. Avrupa'dan Türkiye'den ve dünyanın çeşitli gelen turistlere dini ve tarihi mekânlar ile ilgili organizasyonlar yapıyoruz. Ben Ermeni'yim, Yusuf bey de Türk. Aramızda her hangi bir sorun olmadan kardeş gibi çalışıyoruz. Bunun için Allah'a şükrediyorum" diye konuşuyor.

Konuşmasının bir bölümünü Arapça yapan Halladjian, röportajının geri kalan kısmında Türkçe olarak, ''Bizim Türklerle bir sorunumuz yok. Kardeşçe geçiniyoruz" demeyi de ihmal etmiyor.

Yusuf İsa ise Ermeni meselesinin Fransa tarafından gündeme getirilmesinin siyasi bir oyun olarak değerlendirdiklerini belirterek, "Fransa Cezayir'de bir milyon insan öldürdü. Bununla beraber Almanya'da birkaç milyon Yahudi katledildi. Fransa bunları görmezden gelerek Ermeni soykırımı iddialarını gündeme getirmesi siyasi bir oyundur. Bu tür meseleler geride kalırken, biz Türk ve Ermeniler hiçbir sorun olmadan beraber yaşıyoruz. Beraber iş yapıyoruz. Aramızda herhangi bir sorun yok." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious