'Türk dostu' Lelouche bakan oldu

'Türk dostu' Lelouche bakan oldu.14297
  • Giriş : 24.06.2009 / 22:08:00

Fransa'da "Türk dostu" olarak tanınan Pierre Lelouche, son bakanlar kurulu değişikliğiyle Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan olarak tayin edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin önemli siyasetçileri arasında yer alan Lelouche'a, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından daha önce Türkiye özel temcisi görevi verilmişti.

Türkiye'yi birçok kez ziyaret eden Lelouche, iktidar partisinde Sarkozy'ye rağmen Türkiye'nin AB üyeliğine açıkça destekleyen bir siyasetçi olarak tanınıyor.

Lelouche, 2004 yılında müzakereler başlamadan önce basına yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye hayır diyebilmek için deli olmak gerekiyor. AB'nin hedefi Hıristiyan birliği ve zenginler kulübü kurmak değil" diye konuşmuştu.

Fransa'da ABD ile ilişkilerin daha sıkılaştırılmasını savunan siyasetçiler arasında yer alan Lelouche, bir dönem NATO parlamenterler asamblesine başkanlık yapmıştı.

"Türk dostu" olarak tanınıyor

Bu arada bakanlar kurulunda yapılan diğer bir değişiklikle Kültür Bakanı Christine Albanel'in yerine getirilen eski cumhurbaşkanlarından Francois Mitterrand'ın yeğeni Frederic Mitterrand da "Türk dostu" olarak tanınıyor.
Türkiye'yi defalarca ziyaret eden Frederic Mitterand, Fransız televizyon kanalına daha önce Türkiye'yi tanıtan programlar hazırlamıştı. Yeni bakanlar kurulunda, Rachita Dati'nin Avrupa Parlamentosu seçimlerini kazanması nedeniyle boşalan Adalet Bakanlığı görevine, eski İçişleri Bakanı Michele Alli-Marie getirildi.

İçişleri Bakanlığı görevine ise daha önce Çalışma Bakanı olarak görev yapan Brice Hortefeux atandı. Xavier Darcos, Eğitim Bakanlığı görevine getirilirken, hükümet sözcüsü Luc Chatel ise bundan sonra yeni Eğitim Bakanı olarak görev yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*