Türk Dünyası çocukları İstanbul'da buluştu

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen 12. Türk Dünyası Çocuk Şöleni, Türki devlet ve topluluklarından gelen yüzlerce çocuğu buluşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin evsahipliğinde gerçekleştirilen şölene katılan çocuklar, bayram havasında gönüllerince eğlendi. Stadyumu dolduran seyirciler de dünyanın dört bir tarafından gelen çocuklara alkışlarıyla ve tezahüratlarıyla destek verdi.

Stadda havai fişek gösterisinin ardından sahaya konfetiler fırlatılırken seyircilerin büyük coşku yaşadığı gözlendi. Şölenin açılışında konuşan Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan, Atatürk'ün Türk birliğine inandığını söyledi. Türk birliğininin bayrak birliği, vatan birliği olmadığını kaydeden Yazgan, "Türk birliği dil birliği, fikir birliği, işbirliğidir. Kardeşlerin kucaklaşmasıdır. Türkler üzerinde oynanan oyunların ve soygunların durmasıdır." şeklinde konuştu.

Tarih boyuncu nerede kılıçtan geçirilen zulüm gören bir millet varsa Türklerin hep kucak açtığını hatırlatan Yazgan, "Türk dünyası bu çocuklardan çok şeyler bekliyor. Dünyadaki zulme 'Dur' diyecek Türk Milletidir" dedi.Şölene katılan İstanbul Vali Yardımcısı Gazi Kaya'da, Türk dünyasının geleceğini şekillendirecek ve yön verecek çocukların İstanbul'da buluşmasının son derece sevindirici olduğunu ifade etti.

Şölende konuşmaların ardından çocukların tören yürüyüşüne geçildi. Kendi bayraklarıyla stadyum etrafında yürüyen çocuklar, kendilerini izleyen vatandaşlara el sallayarak coşkuyla selamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious