Türk Dünyası kayıp!

Türk Dünyası kayıp! .15652
  • Giriş : 15.10.2007 / 08:31:00
  • Güncelleme : 15.10.2007 / 09:06:59

"Ermeni soykırımı" tasarısına "Türk dünyası"ndan karşı çıkan tek ülke Azerbaycan oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin "Ermeni soykırımı" tasarısına "Türk dünyası"ndan karşı çıkan tek ülke Azerbaycan'da 460 sivil toplum kuruluşu ortak açıklama yaptı.

Amerikan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin "Ermeni soykırımı" tasarısını kabul etmesine Türkiye dışında tepki gösteren tek ülke Azerbaycan oldu.

"Türk dünyası"na dahil olduğu varsayılan ülkeler, biri dışında, Washington-Ankara hattında yaşanan krizden uzak durmaya özen gösterdi; Azerbaycan ise hem resmi hem toplumsal düzeyde ABD'ye açıkça karşı çıkarak Türkiye'ye tam destek verdi. Azerbaycan ayrıca, Gebele Radar İstasyonu'nu ABD'ye açma önerisinden vazgeçmeyi de değerlendirmeye başladı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Dış İlişkiler Komitesi'nin soykırım tasarısını kabul etmesini "hatalı" ve "taraflı" bir karar olarak niteledi ve şiddetle kınadığını bildirdi.

Kararın bölgedeki süreçleri olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunan bakanlık, Birinci Dünya Savaşı döneminde yaşananların arşiv belgelerinden incelenmesi yolunda Türkiye'nin daha önce yaptığı çağrıların desteklendiğini belirtti.

Açıklamada ayrıca, Azeri halkının Ermenilerin "etnik temizlik" harekâtının kurbanı olduğu hatırlatıldı ve Hocalı kasabasında yüzlerce çocuk, kadın ve yaşlının öldürüldüğü olaylardan "soykırım" diye söz edildi.

Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinden fazlası Ermeni işgali altında bulunuyor. Kavkaz Ajansı'nın haberine göre, Azeri diplomatik kaynakları, Gebele Radar İstasyonu'nu ABD'ye açma düşüncesinden vazgeçebileceklerini de söyledi.
Bir diplomatik kaynak, ajansa, Washington-Ankara ilişkilerindeki soğukluğun artması halinde ABD'nin Gebele'yi Türkiye'ye karşı kullanabileceğini belirterek, "Buna izin vermemiz mümkün değil. Kardeş Türkiye'yi hiçbir zaman satmayız. Azerbaycan her zaman Türkiye ile olacak" dedi.

ABD istasyonu incelemişti

Rusya, Doğu Avrupa ülkelerine füze kalkanı kurmak isteyen ABD'ye Azerbaycan'dan kiraladığı Gebele'yi birlikte kullanmayı önermiş, Amerikalı uzmanlar, kısa süre önce istasyonda inceleme yapmıştı. 460 Azeri sivil toplum örgütünün ortak açıklamasında da soykırım tasarısının kabul edilmesinin sadece Türk-Amerikan değil, Azeri-Amerikan ilişkilerine de zarar vereceği uyarısında bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious