Türk Dünyası müzikleri yaşatılıyor

Türk Dünyası müzikleri yaşatılıyor.14349
  • Giriş : 05.06.2009 / 14:05:00

''Türklerin izi bulunan tüm ülkelerin'' müziklerinin yeniden yaşatılması yolunda çaılşmalar sürüyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu Sanat Yönetmeni ve Şefi Celal Vural, ''Türklerin izi bulunan tüm ülkelerin'' müziklerinin yeniden yaşatılması yolunda çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Vural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısa süre önce kurulan topluluğun İzmir'de Kemeraltı Kültür Sanat Merkezi'nde çalışmaya başladığını belirtti.

Topluluğun oluşturulması için bakanlığın Şanlıurfa, Sivas, Bursa, Konya ve Ankara'dan çeşitli sanat kurumlarından 19 ses ve saz sanatçısıyla bir dansçıyı İzmir'de görevlendirdiğini ifade eden Vural, amaçlarının ''Türk'ün olduğu, yaşadığı, iz bıraktığı'' Orta Asya'dan Orta Doğu'ya, Balkanlar'dan Adriyatik'e kadar geniş bir yelpazedeki ''Türk dünyası müzik ve danslarının'' yeniden yaşatılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Vural, şu bilgiyi verdi:

''Topluluğumuzun kurulmasından sonra Makedonya'da verdiğimiz konser büyük ilgi gördü. Önümüzdeki günlerde Almanya ve Belçika'ya konserler vermek üzere davet edildik. Biz burada, Türk dünyasındaki toplumların müziğini, dansını, otantik ve senfonik bir örgü içinde notalama çalışması yapıyoruz. Bu eserleri Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Kırım, Azerbaycan, Makedonya, Bosna- Hersek, Kerkük, Üsküp gibi Türklerin yaşadığı bölgelerden derliyoruz. Müzik alanında çok iyi bir çalışma yürüttüğümüz inancındayız. Türk dünyasının müzik altyapısı, eserleri, duygu yüklü ve folklorik olduğu için özellikle batı ülkelerinde çok büyük ilgi görüyor.''

İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu Müdürü Gültekin Çelik de, kısa süre içinde topluluğun 80 kişiye ulaşacağını, Kültür ve Turizm Bakanlığının bu konuda çok ciddi çalışma yürüttüğünü ifade etti.
Çelik, ''Bu topluluk Türkiye'de ilk kez kuruluyor. Bakanlığa bağlı olarak Ankara'da Türk Dünyası Müzik Topluluğu var, ancak onlarda dans yok. Onu da biz sağlıyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen topluluk üyeleri ses ve saz sanatçıları, Kemeraltı Kültür Sanat Merkezi'nde günün büyük bir bölümünde, Türk dünyasının eserlerini çalarak ve seslendirerek prova çalışması yürütüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*